İsveç'in Malmö kentinde gerçekleştirilen Eurovision'un ikinci yarı finali sırasında VRT, yayını kesip bir mesaj paylaşarak İsrail'in insan hakları ihlallerini kınadı ve basın özgürlüğüne yönelik baskıları eleştirdi.

İSRAİL'E KINAMA MESAJI

Yayınlanan mesajda, "Bu, bir protesto eylemidir. İsrail'in insan hakları ihlallerini kınıyoruz. Basın özgürlüğüne yönelik saldırıları kabul edilemez buluyoruz. Bu nedenle yayınımıza bir süreliğine ara veriyoruz. Acil ateşkes talep ediyoruz." ifadeleri yer aldı.

Dcfg

İKİ BAKAN DAHA ÖNCE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Bu protesto, İsrail'in Eurovision'a katılımına karşı duyulan tepkilerin bir parçasıydı. Belçikalı iki bakan, daha önce İsrail'in Gazze'deki sivillere yönelik saldırıları devam ettikçe Eurovision'a katılmaması gerektiği yönünde açıklamalarda bulunmuştu.

FARKLI ÜLKELERDEN SANATÇILAR ATEŞKES ÇAĞRISI YAPMIŞTI

Ayrıca Belçika, Portekiz, İngiltere, İrlanda, İsviçre, Norveç, Danimarka, Litvanya, Finlandiya ve San Marino'dan Eurovision'a katılan sanatçılar, Gazze'de acil ve sürdürülebilir bir ateşkes çağrısında bulundu.

Birçok Avrupa ülkesinde farklı gruplar, Eurovision'dan İsrail'in men edilmesi çağrısını desteklerken, 11 Mayıs'ta İsveç'in Malmö kentinde düzenlenecek Eurovision Şarkı Yarışması finali öncesinde bu tepkiler artmıştı.

Kaynak: AA