Avrupa Parlamentosu seçimleri sonrası kritik gelişmeler yaşanıyor. Fransa'da Macron'un meclisi feshedip erken seçim kararı almasının ardından Belçika Başbakanı Alexander De Croo'dan bir açıklama geldi. De Croo, partisi Flaman Liberalleri ve Demokratlar'ın (Open Vld) Avrupa seçimlerindeki yenilgisinin ardından istifa kararı aldı.

MİLLETVEKİLİ SEÇİMİ YAPILDI

Belçika'da bugün Avrupa Parlamentosu'nun (AP) yanı sıra federal parlamento ve bölgesel parlamentolara milletvekili seçimi yapıldı.

Ülkenin yüzde 60'ını temsil eden Flaman bölgesi parlamentosunda birinci gelmesi beklenen Vlaams Belang, N-VA'nın gerisinde kaldı. N-VA yüzde 24,3'lük oy oranıyla ilk sırayı elde ederken, Vlaams Belang oylarını yüzde 4,3 artırsa da 22,8 oy oranı ile ikinci sıraya geriledi. Ardından Vooruit, cd&v, PDVA, Open Vld ve Yeşiller sıralandı.

Başbakan Alexander de Croo'nun partisi Flaman liberal Open Vld ise yüzde 2,6 oranında gerileme kaydetti ve yüzde 5,7 oy oranı ile 9. oldu.

BÜTÜN  ÜLKELERDE BİR DÖNÜM NOKTASIYIZ

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, ülkede hem aşırı sağın hem de radikal solun yükselişte olduğu bir ortamda, bu sabah ulusal ve Avrupa seçimlerinde oy kullanmıştı. Oy verdikten sonra yaptığı açıklamada, "Her seçim önemlidir ve her seçimde insanlar bunun şimdiye kadarki en önemli seçim olduğunu söyleyecektir. Ama bence gerçekten de Avrupa'da ve Belçika dahil bütün ülkelerde bir dönüm noktasındayız” diye belirtmişti.

Flaman milliyetçisi iki partinin Flandre'de en yüksek oy oranına ulaşması beklenirken, Flandre'nin bağımsızlığını savunan aşırı sağcı Vlaams Belang'ın, oyların yüzde 25'inden fazlasını alması bekleniyordu.

Kaynak: istiklal.com.tr