9 günlük bayram tatili bugun başladı. Seyahat yapacak vatandaşlar da bayramda havanın nasıl olacağını öğrenmek istiyor. İşte Ramazan Bayramında hava durumu... 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün tahminlerine göre; hava sıcaklıkları yurdun güney ve batı kesimlerinde mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam edecek. Tatil beldelerinde ise  yağış beklenmezken, güneşli ve açık hava hakim olacak.

Bugün yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde parçalı ve yer yer çok bulutlu bir hava bekleniyor. Trakya, Batı ve Orta Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu (Ardahan ve Erzincan hariç), Güneydoğu Anadolu (Mardin hariç) ile İstanbul ve Hatay çevrelerinde sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Ayrıca, Doğu Anadolu'nun doğusunun yükseklerinde karla karışık yağmur olacağı tahmin ediliyor. Bu hava koşullarında sürücülerin  çok dikkatli olmaları ve dışarı çıkarken gerekli önlemleri almaları gerekiyor.

Yarın, Marmara, Batı Akdeniz'in batısı, Ege'nin iç kesimleri, Orta ve Doğu Akdeniz, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yağış bekleniyor. Yağışların, Hakkari, Şırnak, Bingöl, Muş, Bitlis ve Tunceli çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Pazartesi ve arefe günü Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu'nun güneydoğusu, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da yağış bekleniyor. Bu yağışlar Doğu Anadolu'nun iç kesimleri, Güneydoğu Anadolu ile Akdeniz'de sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde etkili olacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan hava tahmin raporuna göre, bayramın ilk günü Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Hatay çevrelerinde, bayramın 2. günü iç Ege'nin doğusu, iç ve Doğu Akdeniz, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da, bayramın 3. günü ise iç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Muğla, Adana, Hatay, Osmaniye, Balıkesir ve Bursa çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Diğer yerlerin ise parçalı bulutlu geçmesi tahmin ediliyor.

Bayram tatili boyunca sıcaklıklar ise gece 1 ile 9, gündüz 16 ile 27 derece arasında olacak.

Hafta sonu, Ankara ve İzmir'de yağış beklenmezken, Ankara'da en yüksek sıcaklık 18, İzmir'de ise en yüksek sıcaklık 26 derece olacak. İstanbul'da ise pazar günü sağanak yağışlar bekleniyor ve en yüksek sıcaklık 21 derece olacak.

Bayramın ilk günü  Ankara'da en yüksek sıcaklık 23, İstanbul'da 20, İzmir ve Antalya'da 25, Adana'da 26, Samsun'da 17, Diyarbakır'da ise 19 derece civarında seyredecek.

Kaynak: HABER MERKEZİ