Siyaset dünyasında bayram sonrası gündem yoğun. AK Parti MYK'sı yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak. 

ŞİMŞEK-KARATEPE ZİRVESİ 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CHP’nin Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan sorumlu olan Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe ile görüşecek. 10.00'da gerçekleşecek toplantıda vergide adalet , asgari ücret ile en düşük emekli maaşında iyileştirme başlıkları masaya yatırılacak.  Son günlerde tartışma konusu olan ve TBMM'ye kanun teklifi olarak sunulması beklenen yeni vergi paketinin gündeme gelmesinin beklendiği görüşmede, ayrıca kamu-özel iş birliklerinin ve alım garantili projelerin bütçeye oluşturduğu yük dile getirilecek. İki ismin ayrıca TBMM adına hesap denetimi yapmakla sorumlu Sayıştay'ın kamu işletmelerindeki etkinliğini yeniden sağlaması konusunda da fikir alışverişinde bulunması bekleniyor. 

EMEKLİ VE ASGARİ ÜCRETLİ ZAM ALACAK MI?

Yeni haftanın bir diğer konusu ise Temmuz ayına girilmesi ile birlikte asgari ücrette ve emekli maaşlarında iyileştirme yapılıp yapılmayacağı tartışmaları da gündemdeki yerini alacak.

YARGI PAKETİNDE DÜZENLEME

İçinde yer alan “casusluk” düzenlemesinin kamuoyunda etki ajanlığı” olarak yorumlandığı 9. Yargı Paketi Meclis’e sunulacak. Düzenlemeye göre, yargıda casusluk tanımı değişecek. Başka bir ülke veya istihbarat örgütleri adına suç işleme, adam öldürme, adam kaçırma, belge bilgi toplama ve gasp gibi suçlar mevcut mevzuatta adi suç kapsamında cezalandırılıyordu. Artık casusluk olarak değerlendirilecek ve ona göre ceza verilecek.

YENİ VERGİ PAKETİ TBMM'YE SUNULACAK

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın kayıt dışılıkla mücadele faaliyetlerini yasal düzenlemelerle güçlendirmek için hazırladığı yeni vergi paketi gündemin en önemli başlığı. 

SAHİPSİZ SOKAK HAYVANLARI SÜZENLEMESİ

Kamuoyunda büyük tartışmalara neden olan sahipsiz sokak hayvanlarıyla ilgili hazırlanan kanun teklifinin Meclis'e sunulması bekleniyor.

SAADET PARTİSİ'NDE KONGRE

Saadet Partisi 30 Haziran’da kongreye gidecek. Saadet Partisi’nde sağlık sorunları nedeniyle Genel Başkanlığı bırakma kararı alan Temel Karamollaoğlu’nun yerine gelecek ismin de yine bu hafta başında netleşecek.

Kaynak: istiklal.com.tr