Eski Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi hakkında iddianame düzenlendi. İddianamede, İlgezdi'nin başkanlık yaptığı dönemde, ruhsata aykırı inşa edilen 6 yapıya ilişkin yıkım kararlarını uygulamadığı iddia edildi. Savcılık, Battal İlgezdi ve 8 diğer şüpheli için 6'şar aydan 2'şer yıla kadar hapis cezası istedi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, Ataşehir'deki imara aykırı yapılarla ilgili İçişleri Bakanlığı mülkiye müfettişlerince hazırlanan ön inceleme raporuna yer verildi.

Raporda, ilçede İmar Kanunu'na aykırı yapılan bazı projeler olduğu belirtildi ve bunlardan bir kısmı için kanunun ruhsatsız veya ruhsata aykırı yapılara ilişkin düzenlemeyi içeren 32. maddesi kapsamında işlem yapılmasına karar verildiği ancak belediye görevlilerinin buna uymadıkları ifade edildi.

BATTAL İLGEZDİ VE 8 KİŞİ HAKKINDA SORUŞTURMA İZNİ VERİLDİ

İçişleri Bakanlığınca, görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle Eski Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve 8 kişi hakkında soruşturma izni verildiği ve Danıştaya yapılan itirazın reddedildiği belirtildi. İlgezdi ve diğer şüphelilerin, Belediye Encümenince ilçedeki 6 taşınmazla ilgili 2020-2021 arasında verilen ruhsata aykırı yapıların yıkılması yönündeki karara uymadığı kaydedildi.

2 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

İddianamede, suçlamaları kabul etmedikleri belirtilen Battal İlgezdi, Mahmut Murt, Mehmet Ali Düzova, Sinem Taş, Aysun Gökçen, Cenan Arslan, İlhami Yılmaz, Kalender Özdemir ve Mahmut Benli'nin "görevi kötüye kullanma" suçundan 6'şar aydan 2'şer yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianame kapsamında, şüphelilerin yargılanmasına ilerleyen günlerde başlanacak.

Kaynak: AA