Sözde çağdaşlaşma ve Batı'ya şirin görünme adına İslami değerleri hiçe sayarak "değişim" çabalarını tam gaz sürdüren Suudi Arabistan yeni bir aşamaya geçti. Daha önce de Ilımlı İslam’a dönüş olarak adlandırılan sözde reform hareketi başlatan Prens Muhammed bin Salman’ın aldığı kararlar doğrultusunda Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad'ın diplomatik bölgesinde ilk alkol dükkanı açılmıştı.

Son olarak güzellik yarışmasına katılım gösteren ülke şimdi ise havuz başında düzenlenen mayolu bir defile ile dünya gündemine geldi. 

1716022084171 Suudiarabistan

HAVUZ BAŞINDA DEFİLE

Faslı tasarımcı Yasmina Qanzal'ın eserlerinin yer aldığı havuz başı defilesinde çoğunlukla kırmızı, bej ve mavi tonlarında tek parça kıyafetler yer alırken, çoğu modelin omuzlarının açık oluşu ve bazılarının göbeklerinin kısmen görünmesi dikkat çekti.

Qanzal, "Bu ülkenin çok muhafazakâr olduğu doğru ama biz Arap dünyasını temsil eden zarif mayolar sergilemeye çalıştık. Buraya geldiğimizde Suudi Arabistan'da bir mayo defilesinin tarihi bir an olduğunu anladık, çünkü ilk kez böyle bir etkinlik düzenleniyor" ifadelerini kullandı.

8588

"ONLAR İÇİN BU ÇOK CESURCA"

Etkinliğe katılan Fransız influencer Raphael Simacourbe yaptığı açıklamada, “Bugün bunu yapmak onlar için çok cesurca. Bunun bir parçası olduğum için ben çok mutluyum." sözleriyle hem şaşkınlığını hem de hislerini anlattı.

SUUDİ ARABİSTAN'IN VİZYON-2030 PROJESİ

2017'de tahtın ilk sırasına geçen Prens Muhammed, Vahhabi görüşün baskın olduğu ülkenin imajını yumuşatmak için bir dizi köklü sosyal "reform" başlattı. Değişiklikler arasında, kamusal alanlarda erkekleri namaz kılmak için kovalayan eli sopalı din polislerinin görevine son verilmesi, sinemaların yeniden açılması ve karma müzik festivallerinin düzenlenmesi gibi aktiviteler yer alıyor.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad’da ilk alkol dükkanı açıldı! Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad’da ilk alkol dükkanı açıldı!

Defileic3 2Bzu

SUUDİ ARABİSTAN'IN VİZYON-2030 PROJESİ

25 Nisan 2016'da Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından başlatılan program, ülkenin petrol bağımlılığını azaltmayı, ekonomik çeşitliliği artırmayı ve kamu hizmetlerini geliştirmeyi amaçlıyor.

Vizyon 2030, Suudi Arabistan'ın ekonomik ve sosyal yapısını dönüştürmeyi amaçlayan bir reform programı olarak öne çıkıyor.

S X D F F G G G

Kaynak: istiklal.com.tr