Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen "Bataklık" operasyonuyla ilgili davada, örgüt yöneticiliği, suçtan kaynaklanan mal varlığını aklama ve uyuşturucu ticareti suçlarından yargılanan 73 sanığın beraat kararı çıktı.

Mahkeme Kararını Açıkladı

Mahkeme, duruşmaya bazı tutuksuz sanıklar ve avukatlarının katılımıyla gerçekleşti. Mahkeme Başkanı, önceki celse savcının esasa ilişkin mütalaasını sunduğunu belirterek, sanıklara ve avukatlarına son savunmalarını yapmaları için söz verdi.

Savunmalar ve Beraat Kararı

Sanıklar ve avukatları, daha önceki savunmalarını tekrarlayarak iddianamede yer alan suçların unsurlarının oluşmadığını öne sürdü. Avukatlar, müvekkillerinin suçsuz olduğunu ileri sürerek beraat talep etti.

Mahkeme Kararını Verdi

Mahkeme, kararını açıkladıktan sonra örgüt yöneticisi oldukları iddiasıyla yargılanan 7 sanığın "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" suçundan beraatine hükmetti. Ayrıca bu sanıkların üzerlerine atılı "zincirleme olarak suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklamak" suçundan da beraat kararı verdi. Diğer yandan "suç örgütüne üye olmak" suçundan yargılanan 53 ve "örgüte üye olmamakla birlikte yardım etmek" suçundan yargılanan 13 sanık hakkında da beraat kararı çıktı.

Mahkemenin Gerekçesi ve Sonuç

Mahkeme, sanıklardan Servet Daş'ı "6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun'a muhalefet" suçundan 4 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırdı. Sanıkların isnat edilen suçları işlediklerini gösterir somut, kesin ve yeterli delil elde edilemediği gerekçesiyle verilen beraat kararları, oy birliğiyle alındı.

İddianame ve Talepler

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 2 sanık örgüt kurucusu ve elebaşı, 5 sanık örgüt yöneticisi, 53 sanık örgüt üyesi ve 13 sanık ise örgüte yardım etmekle suçlanmıştı. Örgüt elebaşları olarak gösterilen sanıklar Nejat Daş ve Çetin Gören'in, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" ve "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklamak" suçlarından cezalandırılmaları talep edilmişti. Davada, eski emniyet müdürü Necmettin Yüksek hakkında da suçlamalar bulunuyordu.

Kaynak: AA