BM'nin New York'taki genel merkezinde yapılan BMGK toplantısında, üye devletlerin Gazze kentindeki Nablusi Kavşağı'nda insani yardım konvoyuna saldırısına tepki niteliğinde açıklama yapılması konusunda müzakere yürütüldü. Ancak, BMGK'nin kapalı oturumunun ardından herhangi bir açıklama yapılmadı.

Ulaşılan bilgilere göre, İsrail'e karşı eleştirel açıklamalar içeren müzakere metni, ABD'nin BM Daimi Temsilciliği tarafından kabul görmedi. Metinde, İsrail güçlerinin Gazze'nin güneybatısında gıda yardımı bekleyen kalabalık topluluğa açtığı ateş sonucu 100'den fazla kişinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 750 kişinin yaralandığı belirtilerek derin endişe duyulduğu ifade edildi.

Müzakere metninde, uluslararası insani hukuka uygun olarak Gazze Şeridi'ndeki sivillerin hayatta kalması için temel hizmetlerden ve insani yardımdan mahrum bırakılmaması çağrısı yapıldı. Aksi takdirde, Gazze'deki 2,2 milyon kişinin endişe verici düzeylerde akut gıda sorunuyla karşı karşıya kalacağı kaygısı dile getirildi.

Konsey üyeleri, İsrail'i Gazze'ye insani yardımın girebilmesi için sınır geçişlerini açık tutmaya, insani ihtiyaçları geniş ölçekte karşılamak için ek geçişlerin açılmasını kolaylaştırmaya çağırdı.

İsrail ordusu, Gazze'nin güneyindeki Nablusi Kavşağı'nda insani yardım bekleyen Filistinlileri hedef alarak gerçekleştirdiği saldırıda 112 Filistinli hayatını kaybetmiş, 760 Filistinli yaralanmıştı. Filistinli yetkililer saldırının kasıtlı ve planlı olduğunu belirtirken, İsrail ise saldırının kendilerine yönelik tehdit oluşturan bir duruma karşılık olduğunu savunmuştu. Bu olayın yanı sıra, İsrail'in Gazze'ye insani yardımların girişini engellemesi nedeniyle Gazze Şeridi'nde büyük bir insani felaket yaşandığına dikkat çekildi.