Konya'da çalıştığı bankadan zimmetine 37 milyon 137 bin TL geçirdiği suçlamasıyla nişanlısı S. A. ile birlikte tutuklanan P. Y.’nin ifadesi ortaya çıktı.

İddialara göre, P.Y., üç aylık bir süre zarfında, çalıştığı bankadan kendi ve nişanlısı S.A.'nın hesaplarına büyük miktarda para transfer etti. Yapılan detaylı incelemenin ardından, aktarılan toplam paranın 37 milyon 157 bin lira olduğu tespit edildi. Banka yetkililerinin durumu savcılığa bildirmesi üzerine, P.Y. ve nişanlısı S.A. gözaltına alındı. Soruşturmada, S.A.'nın aktarılan paraları kripto para birimlerine dönüştürdüğü ortaya çıktı.

PARALARI ÖNCE 25 MÜŞTERİNİN HESABINA SONRA KENDİ HESABINA AKTARDI

İlk ifadesi ortaya çıkan P. Y’nin, borçları nedeniyle böyle bir yönteme başvurduğunu söyleyerek “Hesaba para aktarma işine mart ayında başladım. Paraları önce 25 müşterinin hesabına aktardım. Sonra onlara yanlışlık olduğunu belirtip, kendi ve nişanlımın hesabına geçmesini sağladım." dedi. 

11 milyon 200 bin TL’yi de nişanlısının hesabına aktardığını söyleyen banka çalışanı "Aktardığım paralardan 20 milyonunu kripto borsasındaki hesaplara yatırdım ve orada yaptığım işlemlerle kaybettim.” ifadelerini kullandı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüpheliler, çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kaynak: İHA