İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabı X üzerinden yaptığı açıklamada, "Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz, 7 Temmuz 2024 Pazar günü için Samsun ve Ordu illerinde şiddetli sel, su baskını, yıldırım, heyelan ve dolu riskine karşı Turuncu uyarıda bulunmuştu.

SMS İLE BİLGİLENDİRME YAPILDI

Uyarı verilen il ve ilçelerdeki vatandaşlarımız SMS ile bilgilendirildi. Samsun'un Ayvacık, Çarşamba, Salıpazarı, Terme ve Tekkeköy ilçelerinde yaşanan olumsuzluklar nedeniyle toplam 60 ihbar alındı.

MAHSUR KALAN 34 KİŞİ KURTARILDI

Kuvvetli yağışlar sonucu mahsur kalan 34 vatandaşımız güvenli bölgelere tahliye edildi. Samsun'da 460 araç, 656 personel, 25 motopomp ve 7 dalgıç pompa ile sel müdahalesi yapıldı" ifadelerine yer verdi.

Ordu'nun Ünye, İkizce ve Çaybaşı ilçelerinde de kuvvetli yağışlar nedeniyle 18 ihbar alındığını belirten Yerlikaya, bu bölgelerde 695 personel ve 284 aracın görev aldığını bildirdi.

ORDU VE MUŞ'TA SEL CAN ALDI

Bakan Yerlikaya, paylaşımında ayrıca, Çaybaşı ilçesi Çayır Mahallesi'nde 83 yaşındaki bir vatandaşın sel sularına kapılarak hayatını kaybettiğini ve Muş'un Malazgirt ilçesi Bahçeköy köyünde de bir vatandaşın sel sularına kapılarak yaşamını yitirdiğini belirtti.

Kaynak: İHA