Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, İstanbul'da düzenlenen "Akıllı ve Dirençli Kentler Zirvesi"nde yaptığı konuşmada, 6 Şubat depremlerinden etkilenen illerde çalışmaların gece gündüz sürdüğünü ve şimdiye kadar 76 bin konutun teslim edildiğini belirtti. Tuzcuoğlu, yıl sonuna kadar 200 bin konutun teslim edilmesinin hedeflendiğini ve şehirlerin dirençli bir şekilde inşa edilmesi için çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

Şehirlerin medeniyetin kurduğu organizmalar olduğunu ifade eden Tuzcuoğlu, Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı'nı hazırladıklarını ve bu çalışmayı bütün belediyelere açtıklarını dile getirdi. Akıllı şehir uygulamalarının insanların konfor alanını genişlettiğini belirten Tuzcuoğlu, belediyelerden samimi desteklerini istediklerini ifade etti.

Ayrıca kentsel dönüşümün önemine de değinen Tuzcuoğlu, çarpık yapılaşmanın ve riskli binaların düşünülerek mücadele edildiğini ve ülkenin kentsel dönüşüm konusunda kararlı olduğunu vurguladı.

Kaynak: AA