Bakan Yardımcısı Birinci, sağlığın geleceğine ilişkin önemli veriler paylaşarak, nüfusun yaşlanması ve artan kronik hastalıkların sağlık harcamalarını ciddi şekilde etkilediğini vurguladı. Her yeni kronik hastalığın kişi başı sağlık harcamasını iki kat artırdığını belirtti ve 2050 yılına kadar dünya genelinde yıllık sağlık harcamalarının 15 trilyon dolara ulaşması beklentisine dikkat çekti.

C5C Ow 1716503565 3385

Yeni bulaşıcı hastalıkların büyük bir kısmının hayvan kökenli olduğunu dile getiren Birinci, bugün hava kirliliğinden 4,2 milyon insanın hayatını kaybettiğini ifade etti. Ayrıca, gelecekte doğan her çocuğun iklim krizinden daha fazla etkileneceğini vurgulayarak, insan, çevre ve hayvan sağlığını bütüncül bir yaklaşımla ele almanın önemine değindi.

Dijital sağlık sistemlerinin sağlık okuryazarlığını artırdığını ve hasta-hekim arasındaki bilgi asimetrisini azalttığını belirten Birinci, Türkiye'nin bu alanda Avrupa'da lider olduğunu açıkladı. e-Nabız'ın vatandaşlar tarafından %82 oranında benimsendiğini ve nüfus ölçeğine göre dijital sağlık sistemlerine entegrasyonda Avrupa lideri olduklarını belirtti.

Kaynak: istiklal.com.tr