Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin dağlık alanda yaşanan helikopter kazasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Uraloğlu, kazanın ilk anlarından itibaren İran'la iletişim halinde olduklarını belirtti ve helikopterin sinyal verip vermediğini takip ettiklerini ifade etti. Kazanın oluştuğu bölge Türkiye'nin hava arama kurtarma sorumluluk sahasında olduğu için helikopterin sinyallerini izlediklerini ve İran ile temas kurduklarını dile getirdi.

“HELİKOPTERİN SİNYAL VERİP VERMEDİĞİNİ TAKİP ETTİK”

Ancak, helikopterden beklenen sinyallerin alınamaması, sinyal sisteminin kapalı olabileceği veya helikopterde sinyal sistemi bulunmaması ihtimalini ortaya koyduğunu söyledi. Kazada, helikopterdeki tüm kişilerin hayatını kaybettiği son bilgisini aldıklarını belirten Bakan Uraloğlu şöyle konuştu, İran’ın Türkiye’nin hava arama kurtarma sorumluluk sahası içinde bulunduğunu belirten Uraloğlu, “Olayın ilk duyulduğu andan itibaren biz de hem komşumuz olarak hem de bir ülkenin cumhurbaşkanı olmasından dolayı takip ettik. İran, bizim hava arama kurtarma sorumluluk sahası içinde bulunuyor. Bu anlamda, tüm hava ve deniz araçlarının sinyallerini takip ediyoruz. İlk etapta helikopterin sinyal verip vermediğini takip ettik. İran tarafı ile irtibata geçtik. Muhtemelen sinyal sisteminin kapalı olduğu veya helikopterde o sinyal sisteminin olmadığını düşünüyoruz. Çünkü mutlaka o sinyaller bize düşer fakat düşmedi.

"İŞBİRLİği NOKTASINDA SÜRECE KATKI SAĞLAMAY ÇALIŞTIK"

Onlardan aldığımız bilgilerle ilk etapta gerek Milli Savunma Bakanlığı olsun gerek AFAD olsun biz de onlarla gerekli iş birliği noktasında sürece katkı sağlamaya çalıştık. En son aldığımız haber AKINCI İHA’nın tespiti üzerine helikopterdekilerin tamamının öldüğü yönünde. Bu kazalar, üzücü kazalar. Hava güvenliğinin ya da seyrüsefer araçlarının emniyetinin ne kadar önemli olduğu, hava şartlarının dikkate alınması noktasında sonuçlar çıkarabiliriz. Tekrar Sayın Reisi’ye Allah’tan rahmet diliyorum, kardeş İran halkına başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA