Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, TBMM'nin açılışının 104. yılı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla TBMM Tören Salonu'nda gerçekleştirilen resepsiyonda, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bakan Tunç, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, "DEM Parti'ye kapatma davası açılması" yönündeki çağrısına ilişkin soruya, "Eğer hukukta bir suç işlenmişse, bir Anayasa, kanun ihlali varsa orada yetkili makamlar devreye girer, gereğini yapar" yanıtını verdi.

MHP Lideri Bahçeli'nin 23 Nisan mesajında DEM Parti tepkisi: Kapatma davası açılması vatana namus borcu MHP Lideri Bahçeli'nin 23 Nisan mesajında DEM Parti tepkisi: Kapatma davası açılması vatana namus borcu

DEM Parti'nin, terör örgütüyle arasına mesafe koyamadığını, hatta terör örgütünün eylemlerini destekler mahiyette söylemleri ve uygulamaları olduğunu dile getiren Bakan Tunç, "O nedenle HDP hakkında bir kapatma davası açıldı. Şimdi DEM Parti de terörle arasına mesafe koyamazsa, teröre karşı tavrını koymak istemezse ve terörü destekleyen birtakım faaliyetler içerisinde olursa bu kaçınılmaz olur" dedi.

Demokratik siyaset yapmak isteyenlerin şiddeti ve terörü reddetmesi gerektiğine vurgu yapan Tunç, demokrasilerde şiddetin olamayacağını, demokratik hukuk devletinde de şiddeti teşvik etmenin suç olduğunu söyledi. Tunç, "40 yıldan bu yana mücadele ettiğimiz, ülkemizin bölünmesi için gayret gösteren bir terör örgütüne karşı tavrınızı koymazsanız, özellikle o terör örgütünden soruşturma, kovuşturma geçirmiş kişileri aday gösterirseniz burada sorun ortaya çıkıyor"  ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü;

"O nedenle DEM Parti'de siyaset yapanlar öncelikle kendilerine oy verenlere saygı duyması ve bu ülkenin huzurunu, birlik ve beraberliğini bozmak isteyen terör örgütlerine karşı da mesafe koyması gerekir. Koymadığı taktirde de demokratik hukuk devletinde yetkili makamlar devreye girer. Kimse bir partinin kapatılmasını istemez. Durup dururken de bir parti hakkında kapatma davası açılmaz. Siz, Anayasa'nın amir hükümlerini göz ardı eder ve şiddete karşı, teröre karşı tavrını koymaz, bilakis onları destekler mahiyette bir politika yaparsanız o zaman elbette ki bu istenmeyen kapatma davaları ve eleştirilerle baş başa kalırsınız."

Yerlikaya'dan DEM Partililer'e soruşturma açıklaması! "Algıya gerek yok" Yerlikaya'dan DEM Partililer'e soruşturma açıklaması! "Algıya gerek yok"
 

Kaynak: AA