Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı koordinasyonunda başlattığı kamudaki tasarruf tedbirleri kapsamında ilk makam araçlarının tasfiye edilmesiyle başlandı. Bu kapsamda kamu kurumlarına kayıtlı tüm araçların envanteri çıkarılarak, tasfiye olması gerekenler listesi hazırlandı.

AŞAMA AŞAMA TASFİYE EDİLECEK

Bakan Mehmet Şimşek’in talimatı ile ilk etapta kamu kurumlarının kullandığı 500 araç satışa çıkarıldı. İkinci aşamada ise 1.000 araçlık bir tasfiye listesi hazırlandı.  Satışlardan elde edilecek gelir hazineye aktarılacak.

YENİ ARAÇ KİRALAMAYA KATI KURALLAR GELİYOR

Yeni araç alımı ve kiralanması konusunda katı kurallar uygulanması kararı alındı. Kamu kurumları acil ihtiyaç durumunda öncelikle ellerindeki aracı satışa çıkarak sonra yenisini alabilecek.  Güvenlik ve sağlık alanında kullanılan araçlar bu kapsamın dışında yer alacak.

Ayrıca araç kiralamalarına da son verilmesi gündemde. 

MAKAM ARAÇLARINA SINIRLAMA 

Kamu kurumlarında kullanılan makam araçlarına da sınırlama getirilecek. Makam aracı kullanacak kadrolarda yeniden belirlemeye gidilecek. Doğrudan makama tahsis edilen araçların listesi belirlenecek, yeni düzenleme yapılacak. Üst düzey bürokraside kullanılan, bazı pozisyonlardan makam aracı uygulaması sona erecek.

115 BİN ARAÇ BULUNUYOR

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre, merkezî yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin mülkiyetinde 115 bin 904 adet taşıt bulunuyor. Bu taşıtların 72 bin 373’ü savunma ve güvenlik, 9.973’ü sağlık, 8.136’sı tarım ve ormancılık, 7.579’u eğitim, 4.772’si adalet, 13 bin 71’i ise diğer idari hizmetlerde kullanılıyor.

KAMU PERSONELİ SERVİSLERİ KALKACAK

Bir diğer tasarruf, kamu personelinin kullandığı servis araçlarına gelecek. Servisler iptal edilerek peronele ulaşım kartı verilecek.

Kaynak: HABER MERKEZİ