Bakan Koca, 25 Mayısta Burdur Devlet Hastanesi'nde diyalize giren hastalar ve sonraki sürece ilişkin açıklama  yaptı. 

Bakan Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

25 Mayıs'ta, Burdur Devlet Hastanesi'nde ikisi yoğun bakımda yatmakta olan otuz üç hasta diyaliz tedavisine girmiştir. Diyaliz seansını bitirip eve nakledilen hastalardan bazıları, baş dönmesi, mide bulantısı ve şuur bulanıklığı gibi şikayetler yaşamıştır. Bunun üzerine, diyaliz tedavisi alan tüm hastalar hastanede gözetim altına alınmıştır.

Acil durum değerlendirmeleri yapılarak, iki yoğun bakım hastası da dahil olmak üzere, on dört hasta entübe halde stabilize edilmiştir. Hastaların üçü Isparta'ya, yirmi üçü Antalya'ya, altısı Afyon'a ve biri Denizli'ye diyaliz ve yoğun bakım ihtiyacıyla nakledilmiştir. Nakledilen tüm hastaların sağlık durumları Sağlık Bakanı tarafından yakından takip edilmiştir.

Bu süreçte, eşlik eden kronik rahatsızlıklarının da etkisiyle, önceden yoğun bakım hastası olan ileri yaştaki üç hasta hayatını kaybetmiştir. Bugün itibariyle entübe durumda olan hasta kalmamıştır. On dört hastanın tedavileri devam etmektedir ve on altı hasta taburcu edilmiştir. Tedavileri devam eden hastaların durumları iyiye gitmektedir.

Bakan Koca, "Burdur Devlet Hastanesi'nde yaşanan bu üzücü olayın her yönüyle yakından ilgilenmeye devam edeceğim. Olaya ilişkin adli ve idari soruşturma süreçleri devam etmektedir," diyerek olayın takipçisi olacağını vurgulamıştır.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Burdur Devlet Hastanesi'nde yaşanan üzücü olayla ilgili olarak hastaların durumlarını yakından takip ettiklerini ve gereken tüm tedbirlerin alındığını belirterek, hastalara acil şifalar dilemiştir. Olayla ilgili adli ve idari soruşturmalar devam etmektedir.

Kaynak: istiklal.com.tr