Fidan, MİT Başkanlığı görevindeyken FETÖ'nün kumpasıyla ifadeye çağrıldığını belirterek, MİT'in başına geldiğinde FETÖ'nün sistemi sarmış olduğunu gördüklerini dile getirdi.

Fidan, bir televizyon programında dış politika gündemini değerlendirirken, Irak'taki terörle mücadeleye de değindi. Irak'ta terörle mücadelenin önemine vurgu yaparak, bölgede terör örgütlerine yer olmadığını belirtti. Ayrıca, Türkiye'nin bölgedeki istikrarı sağlamak için kararlı olduğunu ifade etti.

Fidan, 7 Şubat MİT krizini de detaylı bir şekilde anlattı. Krizin, FETÖ'nün kendini açığa çıkardığı sisteme karşı niyetini belli ettiği önemli operasyonlardan biri olduğunu dile getirdi. MİT'in FETÖ'nün etkisi altında olduğunu fark ettiklerini ve sistemin FETÖ'nün zehirli bir sarmaşık gibi ele geçirdiğini gördüklerini belirtti. Krizin öncesinde yaşanan MGK toplantısında, Erdoğan'ın konutu ve ofisine yapılan dinleme cihazı bulma operasyonunu anlatarak

Fidan, FETÖ'nün yaptığı casusluk faaliyetlerini anladıklarını ancak hemen ilan etmediklerini ve liderleri Erdoğan'ın sabırlı bir şekilde beklediğini açıkladı. Ancak, örgütün bu durumu öğrendiğini ve Ocak ayında Uludere olayı sonrasında suçu kendilerine atmaya çalıştığını ifade etti. Hedeflerinin MİT'i zayıflatmak ve itibarsızlaştırmak olduğunu belirten Fidan, bu sürecin 7 Şubat'a kadar uzandığını ve aslında "Milli Mücadele" dedikleri dönemi başlattıklarını söyledi.

Editör: Ali Özgür UZUN