Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'nin turist çeken ülkeler arasında dördüncü sırada yer aldığını ve 2028'de 80 milyon ziyaretçiyle ilk üçe girmeyi hedeflediklerini belirtti. Bakan Ersoy, hafta sonu Şanlıurfa Kültür Yolu Festivali kapsamında kente gelerek medya temsilcileriyle buluştu.

Şanlıurfa'nın tarihi ve gastronomik zenginliklerine dikkat çeken Ersoy, bölgenin büyük bir turizm potansiyeline sahip olduğunu ancak bu potansiyelin yeterince değerlendirilemediğini ifade etti. Bölgeyi cazibe merkezi haline getirmek için tanıtım çalışmalarına ve yatak kapasitesinin artırılmasına odaklandıklarını belirtti.

Ersoy, festivallerin turizme olan katkısının altını çizerek, bu etkinliklerin gerçekleştiği şehirlerin dünya çapında markalaşmasını hedeflediklerini söyledi. Festival tarihlerini bir yıl önceden açıklayacaklarını ve uluslararası etkinliklerin sayısını artırmayı planladıklarını ekledi. Ersoy, festival döneminde otellerin dolduğunu, şehirlerde hareketlilik oluştuğunu ve uçaklarda yer bulunamadığını belirterek, 2028'de festival düzenlenen şehir sayısını 35'e çıkarmak istediklerini vurguladı.

Sanatçılar ve sanat kurumlarının festivallere büyük destek verdiğini belirten Ersoy, bu özverileri için teşekkür etti. Ayrıca, Müzekart uygulamasının 1 Haziran'dan itibaren tamamen dijitalleşeceğini ve bu kartla 350'den fazla müze ve ören yerine giriş yapılabileceğini söyledi.

Ersoy, arkeolojik kazı çalışmalarının süresini 12 aya yayacaklarını ve kazı bütçelerini önemli ölçüde artırdıklarını belirtti. Ayrıca, arkeolojik alanların korunması ve restorasyonu için ek bütçeler ayırdıklarını söyledi.

Gece müzeciliği uygulamasına değinen Ersoy, sahil bölgelerinde gündüz sıcaklığı nedeniyle turistlerin havuz ve sahilde zaman geçirdiğini, bu yüzden müzelerin gece de açık kalmasını sağladıklarını belirtti. Bu uygulamanın esnafa da fayda sağladığını, turistlerin otel dışına çıkarak esnafla buluştuğunu ifade etti.

Ersoy, Türkiye'nin turist sayısında dünyada üçüncü sıraya yükselme hedefini vurguladı. Turizmi 12 aya yaymayı hedeflediklerini ve bunun sadece güneş, kum, denizle mümkün olmadığını belirterek, kültürel ve arkeolojik turizmi de ön plana çıkarmayı amaçladıklarını söyledi.

Türkiye'nin turist başına gecelik gelir hedefini 2028'de 130 dolara çıkarmayı öngördüklerini belirten Ersoy, arkeolojik alanların yüzde 10'unun kazıldığını ve bu alanların korunması için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Kaçakçılıkla mücadelede önemli adımlar attıklarını ve bu konuyla ilgilenmek için özel bir birim oluşturduklarını belirten Ersoy, Türkiye'nin tanıtım çalışmalarında başarılı olduğunu ve "dünyanın tanıtım noktasında izlenen ülkesi" konumuna geldiğini kaydetti.

Ersoy, turizmde pazar ve ürün çeşitliliğine önem verdiklerini, Türk Hava Yolları'nın uçtuğu her yerin hedef destinasyonları olduğunu ve turizmi 81 vilayete yaymayı amaçladıklarını belirtti. Ayrıca, belediyelere turizm master planları hazırlamaları çağrısında bulundu.

Ersoy, ücretsiz halk plajlarının sayısını artıracaklarını ve vatandaşların minimum ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenleneceğini söyledi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile işbirliği yaparak halk plajlarının sayısını ve imkanlarını artıracaklarını belirtti.

Kaynak: AA