Bakan Bolat, Sakarya'da düzenlenen Hizmet İhracatı Strateji Konferansı'na iş dünyasından kişilerin katılımıyla birlikte gerçekleştirildiğini paylaştı.

Hizmet ihracatının son yıllarda küresel düzeyde hızlı bir büyüme gösterdiğini ve ekonomik değer açısından ülkeler için hayati bir rol oynadığını belirten Bolat, bu sektörün dünya ticaretinde giderek daha fazla yer aldığını ve küresel hasılanın üçte ikisini oluşturduğunu, istihdamın ise yüzde 50'sine denk geldiğini vurguladı.

Bolat, Türkiye'nin ileriye taşınması için çalışmalarının devam ettiğini ve bu kapsamda 2024 yılı için belirlenen hedeflere ulaşmayı amaçladıklarını ifade etti. Bakan, bu çerçevede yıl sonu hedefi olan 110 milyar dolarlık hizmet ihracatına ulaşmayı ve bu sayede cari açığın kapatılmasına önemli katkı sağlanmasını hedeflediklerini dile getirdi.

Bolat, başarıya ulaşmak için Hizmet İhracatçıları Birliği ve Başkanı Şekib Avdagiç'e teşekkürlerini ileterek, ülke ekonomisini güçlendirmek ve vatandaşların refahını artırmak için Ticaret Bakanlığı olarak ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Kaynak: AA