Aziz Yıldırım 2 Kasım 1952 yılında Diyarbakır Ergani’de dünyaya gelmiştir. Yıldırım, futbola Düzce'de Hamidiyespor Kulübü'nde amatör olarak başlamıştır. Ardından Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi'nden günümüzdeki ismiyle Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden inşaat mühendisi olarak mezun olmuştur. Aziz Yıldırım ismi Fenerbahçe ismiyle özdeşleşen bir isim halini aldı. Ancak Yıldırım’ın ilgilendiği başka sektörlerde vardır. İşte Aziz Yıldırım’ın sahip olduğu şirketleri…

AZİZ YILDIRIM NE İŞ YAPIYOR, ŞİRKETLERİ NELERDİR?

Aziz Yıldırım, DEARSAN Tersanesinin sahibidir. DEARSAN Tersanesi, NATO altyapı ihalelerine katılan Maktaş Mühendislik firmasının ve askeri gemilerin tasarımını ve yapımını yapabilen, yabancı ülkelerle ortaklıklar kuran bir tersanedir. DEARSAN Tersanesinde günümüzde aynı anda 9 gemi üretebilecek kapasiteye sahiptir.

Aziz Yıldırım, 31 Mayıs 2024’de Türk Silahlı Kuvvetleri ile anlaştığını şöyle duyurmuştu; “Türkmenistan’da 45 donanma gemisi yaptık. Katar, Nijerya, Tanzanya’ya gemiler yaptık. Bugüne kadar Türkiye’yle çalışmıyorduk. İlk kez ocak ayında savunma sanayi anlaşması yaptık, gemi yapacağız.”

Bunların dışında Aziz Yıldırım, İmsak Savunma, Savtem Savunma, As İnşaat, Asbeton İnşaat, Aly İnşaat, Gülhan Denizcilik, AG Denizcilik, Şahdem Süt Entegre Hayvancılık, yurtdışında Mar Shipping Co Limited, Chem Unity Co Limited, Dearhan Holding Limited, Med Unity Co. Ltd. ve Marine Unity Co Limited şirketlerinin de hissedarları arasında yer almaktadır.

Kaynak: istiklal.com.tr