Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan'ın katıldığı üçlü görüşme, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Görüşmenin ardından yapılan açıklamada, tarafların "barış ve devletlerarası ilişkilerin kurulmasına ilişkin" tarihi anlaşmanın imzalanması yönünde olumlu ilerleme kaydettiği ve bu yönde çalışmaların sürdürülmesi konusunda mutabakata vardığı belirtildi. Ayrıca, her iki taraf da toplantıya ev sahipliği yaptığı için ABD Dışişleri Bakanı Blinken’e teşekkür etti.

Barış Anlaşmasına Yakın

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Azerbaycan ve Ermenistan’ın son 1,5 yıl içinde sürdürülebilir ve düzgün barış müzakereleri yürütmek için önemli çalışmalar yaptığını belirtti. Blinken, “Son haftalardaki müzakereler de dahil olmak üzere tüm temaslara dayanarak, tarafların ABD'nin güçlü bir şekilde desteklediği bir barış anlaşmasına varmaya yakın olduklarını düşünüyorum. Bugün ABD'nin bir anlaşmaya varmak için neler yapabileceğini tartışmak üzere bir aradayız” ifadelerini kullandı.

Önceki Görüşmeler

Bayramov ile Mirzoyan, Blinken'in ev sahipliğinde Washington DC’de en son 27 Haziran 2023'te bir görüşme gerçekleştirmişti. Bu toplantı, iki ülke arasında barış anlaşmasına yönelik sürecin devam ettiğini ve ABD'nin bu süreçte aktif bir rol oynadığını göstermektedir.

Kaynak: İHA