Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatlarının katılımıyla gerçekleşti. Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde savunma yapan sanık Bayram Ali Aydınlar, müşteki Emirhan D.'nin darbedilmesi olayına ilişkin iddialar üzerine yargılandığını belirterek, olaya dahli olmadığını iddia etti. Aydınlar, "Emirhan bizde bodyguarddı, arkadaşlarıyla eğlenmeye geldi, taşkınlık yaptı. Patronumu aradım 'Gelen personel içeride taşkınlık yaptı' diye. Uyardığım için azmettirici olarak benden şikayetçi oldu" dedi.

Sanık Burak Kapucu ise herhangi bir örgüte üye olmadığını savundu ve günlük kiralık daire işi yaptığını belirtti. "Otel gibi bir işletme. Kartlı sistemle açılıyor odalar. Temizlik görevlileri paspasın altına bırakılan kartları alıp, misafir çıkınca odayı temizliyorlar. Hiçbir temizlik görevlisi şikayetle gelmedi. İddia edilen bodyguardların vurulması olayıyla bir alakam yoktur" şeklinde konuştu. Kapucu, ayrıca tahliyesini talep etti.

Sanık Bora Kaplan da, diğer sanıkların iyi ve efendi çocuklar olduğunu ifade ederek, "İşletme açalım" teklifini kabul ettiğini belirtti ve mekanların tuğlalarını taşıdığını söyledi.

Mahkeme başkanı, Kaplan'a tüm sanık savunmalarının ardından kendi savunmasını yapacağını bildirdi.

Sanık Deniz Ürcan, suç örgütüne üye olmadığını belirtirken, hamile eşinin bulunduğunu ve beraat talep ettiğini söyledi.

Sanık Doğuş Can Uğurlu ise barlarda güvenlik görevlisi olarak çalıştığını ve suç örgütüne üye olmadığını savundu.

Bu sırada sanık avukatları, salonda bulunan bazı emniyet görevlilerinin soruşturma aşamasında tutanak tuttuklarını belirterek, bu görevlilerin salondan çıkartılmasını talep etti. Görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, yargılamaların aleni ilkesi gereğince duruşmaların herkese açık olması ve bu yönde aksi bir karar alınmadığı dikkate alınarak, avukatların taleplerinin reddine karar verilmesini istedi. Ara kararda mahkeme, salondaki görevlilerin soruşturma esnasında belgeleri değiştirme ihtimallerinin bulunmaması ve duruşmanın aleni olması gerekçesiyle avukatların taleplerini reddetti.

Sanıklar Emir Akyol, Ersoy Yahya ve Ferit Çelik de suç örgütüne üye olmadıklarını ve suçsuz olduklarını savunarak, beraat talebinde bulundu. Duruşma yarın devam etmek üzere ertelendi.

Kaynak: İHA