Ay kendi görüngesinde dolanırken, kimi zaman Dünya’nın gölgesine girer. Ay tutulması, dolunay zamanında ve Ay’ın düğüm noktalarına yakın olması durumunda oluşur. Güneş tutulmalarının yanı sıra 2024 yılında gökyüzünde 2 Ay tutulması, 4 süper Ay, 12 dolunay ve 10'dan fazla gök taşı yağmuru izlenebilecek. Ay tutulması gibi bu tip doğa olaylarının görüntüsü ile izleyenlere görsel bir şölen yaratır. Her yılın ay tutulması tarihleri, astronomi takvimlerinde önceden belirlenir. Peki “Ay tutulması ne zaman 2024? 25 Mart ay tutulması saat kaçta? Ay Tutulması Türkiye’den izlenecek mi?” İşte bu konuda merak edilen ayrıntılar…

AY TUTULMASI NE ZAMAN 2024?

2024 yılında gerçekleşecek Ay tutulmaları şunlardır: 25 Mart 2024'te Türkiye saati ile 10.00'da Terazi Burcu'nda ve 18 Eylül 2024'te Türkiye saati ile 5.34'te Balık Burcu'nda meydana gelecek. Bu tutulmalar, gökyüzünde etkileyici manzaralar ortaya çıkaracak ve astrolojik açıdan da ayrı bir önem taşıyor. 2024 Ay tutulması 25 Mart'ta, 20 Mart Bahar Ekinoksu (gündüz-gece eşitliği) sonrasındaki "Solucan Ay" esnasında yarı gölgeli tutulma şeklinde yaşanacak. Yani Dünya’nın yarı gölgesi Ay’ın üzerine düşecek ve Ay’ın parlaklığında da belli belirsiz bir azalma yaşanacak. Tutulma Avrupa ve Afrika’nın batısı, Kuzey ve Güney Amerika ile Asya’nın ve Avustralya’nın doğusundan izlenebilecek. 18 Eylül’deki tutulma ise parçalı tutulma şeklinde olacak.

AY TUTULMASI TÜRKİYE'DEN GÖRÜLECEK Mİ, NEREDEN İZLENECEK?

Yılın il Ay tutulması, Amerika, Antarktika, Alaska ve kuzeydoğu Rusya'dan izlenebilir. Bu tutulma Türkiye'den izlenmeyecek.

AY TUTULMASI SONUCUNDA NE OLUR?

Tutulma, dolunay esnasında Ay'ın dünyanın gölgesine girdiği bir doğa olaydır. Tutulmalar, dolunay evresinin kendisine hayranlık bırakan özel bir türüdür. Tutulma olduğu esnada ay, dünyanın gölgesine girer ve ayın ışığı geçici olarak engellenir böylelikle ayın yüzeyi gözle görülebilen kırmızımsı bir renk alabilir.

AY TUTULMASI KAÇ YILDA BİR OLUR?

Tutulmalar, her bir düğüm için her 12 ayda bir tekrarlanır ve ay takvimine göre gruplar halinde listelenir.

AY TUTULMASININ SEBEBİ NEDİR?

Ay Tutulması, Dünya, Güneş ile Ay arasına girdiğinde Dünya'nın gölgesi Ay'ın üzerine düşer. Bu zaman aralığında da Ay Tutulması olayı gerçekleşir. Ay tutulması sırasında Ay dolunay evresinde bulunur.

Kaynak: İstiklal Gazetesi