Türkiye'de fiyatların artması, birçok vatandaşın yurt içinde tatil planlarını olumsuz etkilerken, Avrupa'nın birçok ülkesinde haftalık tatil yapmak, Türkiye'ye göre ekonomik açıdan daha cazip hale geldi.

Bu sebeple Schengen bölgesindeki ülkelerin vize randevularında büyük bir talep patlaması yaşanırken, Avrupa ülkeleri aylar sonrasına randevu verme durumunda kaldı. Son haftalarda ise Türk vatandaşları için uygulamaya konulan "uygun kullanım kontrolü" adı altındaki uygulama büyük bir tartışmaya nyol açtı.

TÜRK VATANDAŞLARINA TEHDİTKAR İFADELER

Normal şartlar altında Schengen ülkeleri arasında geçiş serbestliği bulunduğundan, birçok Türk vatandaşı vize verme oranı yüksek olan ülkelere başvuruda bulunur ve vizesini aldıktan sonra farklı bir ülkeden Avrupa'ya giriş yapmayı tercih eder.Normal şartlar altında, onlarca yıldır uygulanan bu sistem, mevzuata aykırı olduğu belirtilmesine rağmen, geçtiğimiz günlerde Avrupa ülkeleri tarafından incelemeye alındı.  Ancak bu incelemenin Türk vatandaşlarına özel yapılması ve uyarı mesajlarında tehditkar ifadeler kullanılması, vatandaşları adeta isyan ettirdi.

Vizekontrol1

Halk tv'de yeer alan habere göre, İtalya, Macaristan ve diğer birçok ülkenin konsoloslukları, Türk vatandaşlarının vize başvuruları sonrasında seyahatlerinin ardından kendilerine bir uyarı mesajı iletti. Mesajda, Türkiye'ye dönüşten sonra Schengen vizesinin uygun şekilde kullanıldığının kanıtlanması istendi. Diğer bir deyişle, bu ülkelerin Türk vatandaşlarına vize verirken, Schengen bölgesine kendi ülkelerinden giriş ve çıkış yapıldığına dair damga kayıtlarının belgelenmesi talep edildi. Ancak bu uygulamayı yerine getirmeyen ve savunma sunmayan kişilere hukuki işlem başlatılacağı tehdidinde bulunuldu.

Vizekontrol2

Çok sayıda Avrupa ülkesi, Türkiye'den yapılan başvurulara verdiği ret oranları ile son yılların zirvesine yerleşmiş durumda. Ret gerekçeleri arasında Türkiye'de bulunan düzensiz göçmenlerin ve para ile satılan vatandaşlıkların fazlalığı bulunurken, daha önce yıllarca Schengen vizesi alan birçok kişi bile ret kararları ile karşılaşayabiliyor.

Kaynak: istiklal.com.tr