Aşure Günü'nün tarihi ne zaman başlayıp ne zaman biteceği, mübarek Ramazan ayı içerisinde merak edilen başlıklardan birisi oldu. Ramazan ayından sonra Muharrem ayı gelmektedir. Diyanet'in belirlemiş olduğu takvime göre bu mübarek ayın tarihini duyurdu. Peki “Aşure ayı ne zaman 2024? Aşure ayı ne zaman başlar 2024? Aşure Günü neyi ifade eder?” İşte araştırılan ayrıntılar…

Aşure günü nedir? Hangi tarihte aşure yapılıyor? Aşure gününde hangi  hadiseler yaşandı? | Euronews

MUHARREM AYI NE ZAMAN?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı'nın yapmış olduğu vakit hesaplarına göre, 2024 hicri yılbaşı tarihi belli oldu. Bu bilgilere göre; Bu yıl hicri yılbaşı, 7 Temmuz 2024 Pazar gününe denk geliyor. Muharrem ayı, 7 Temmuz 2024 Pazar günü ifa edilecek. Bugün aynı zamanda Hicri yılın ilk günündn dolayı  yılbaşı olacak.

AŞURE AYI NE ZAMAN 2024? AŞURE GÜNÜ TARİHİ!

Aşure Günü bu yıl 17 Temmuz 2024 tarihine gelmektedir. Bu tarihten itibare de aşure günü ihya edilecektir.

AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

2024 yılında aşure günü 16 Temmuz günü başlayacak. Her sene toplumu bir araya getiren ve paylaşma duygusunu arttıran aşure günü 5 Ağustos'a kadar devam edecek.

MUHARREM AYININ FAZİLETİ NEDİR?

Diyanet Muharrem ayının faziletine dair açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verldi; "Muharrem” hürmet edilen anlamındadır. Bu ay Hz. Peygamber (s.a.s.) tarafından Allah’ın ayı diye nitelendirilmiştir (Müslim, Sıyâm, 202-203 [1163]). Bu niteleme Muharrem ayının faziletine, ilahî feyz ve bereketinin bolluğuna işarettir.

Resûlullah (s.a.s.), bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Ramazan’dan sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı olan Muharrem’de tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz da gece namazıdır.” (Müslim, Sıyâm, 202-203

AŞURE GÜNÜNDE ORUÇ TUTULUR MU?

Muharremin onuncu günü âşûrâ günüdür. Bugün oruç tutmak da bazı âlimlere göre sünnettir (Serahsî, el-Mebsût, 3/92). Resûlullah (s.a.s.), âşûrâ gününde oruç tutmuş ve bunu Müslümanlara tavsiye etmiştir.

AŞURE GÜNÜ NEYİ İFADE EDER?

Muharrem ayının onuncu gününe denk gelmektedir. şehitlerin efendisi Hz. Hüseyin'in (a.s), oğullarının ve yarenlerinin şehadet günüdür. Aşura, İmam Hüseyin'in (a.s) 10 Muharrem'de şehadete yürümesinden dolayı en büyük matem günü sayılmaktadır.

Kaynak: HABER MERKEZİ