Gwangju bölge mahkemesi, ismi açıklanmayan 22 yaşındaki şahsın, Askerlik Hizmeti Kanunu'nun gerektirdiği en az 18 ay boyunca orduda zorunlu hizmet etme görevini ihlal ettiğini bildirdi. Mahkeme, iki yıl ertelenmiş hapis cezası verdi.

TANIKLAR ANLATTI

Ocak 2021'de 54 kilogram ağırlığında olan şahıs, kendini aç bırakarak, zorunlu askerlik hizmetinden kaçmaya çalıştı. Kilosunu çabaları sonucu, 49,7 kilograma düşürdü ve Şubat 2022'ye kadar 50,4 kilogram ağırlığını korumayı başardı. Tanıklar tarafından, mahkemeye adamın yiyecek ve su alımını kasten sınırlandırdığı, 2021 ve 2022 arasında kalori açığı oluşturduğu söylendi. Aynı zamanda tanıklar, şahsın askerlik yapmak istemediğini ve savaştan kaçma gibi bir niyetinin olduğunu, bunu da sık sık dile getirdiğini belirttiler.

İDRAR TESTLERİNDE GERÇEK ORTAYA ÇIKTI

Ancak idrar testlerinde, şahsın kasıtlı olarak kendini aç ve susuz bıraktığına dair belirtiler olduğu ortaya çıktı. Bu da iddiaları güçlendirdi.

Güney Kore Askerlik Yasası'na göre, askerlik hizmetinden kaçınmak amacıyla bu tür dolandırıcı yöntemlere başvurmak, kişiyi 5 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya bırakabilir.

Editör: Gaye SARI