Kulislere göre, enflasyondaki artışa kayıtsız kalınmayacak ve asgari ücret için düşünülen yeni rakamlar konuşulmaya başlandı. İşte kulislerde yer alan son oranlar...

Yeni yılda yüzde 49 oranında artırılarak net 17.002 TL'ye yükseltilen asgari ücrete, "enflasyonu artırdığı" gerekçesiyle bu yıl içinde ek zam yapılmayacağı duyurulmuştu. Memurlar ve emekliler Temmuz ayında alacakları zammı beklerken, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücrete ara zam yapılmayacağını belirtmişlerdi. Ancak, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özel'in zirvesi ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, CHP'nin gölge bakanı Yalçın Karatepe ile yaptığı görüşmeler, asgari ücrete zam beklentilerini tekrardan gündeme getirdi.

Bakanlar her ne kadar zam olmayacağı konusunda kesin konuşsa da yüzde 80'e dayanan enflasyon karşısında çalışanlara zam yapılacağı iddia ediliyor. Kulislerde AK Parti'nin son dakika kararı ile asgari ücrete ara zam kararı verebileceği öne sürüldü. Asgari ücrete ara zam kararının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilebileceği kulislerde iddia edilirken bu zam oranının enflasyon ile doğru orantılı olmayacağı vurgulanıyor.

2024 yılının ilk 6 ayında yüzde 25 oranında enflasyon olması beklenirken asgari ücrete ara zammın bu oranda olmayacağı öngörülüyor. Kulislerde ise asgari ücrete yüzde 15 oranında bir iyileştirme yapılabileceği konuşuluyor. Kulis iddiaları gerçekleşirse Temmuz ayında yapılacak zam ile asgari ücret 17.002 TL’den 19.552 TL’ye yükseltilecek.

Asgari ücrete yapılacak olası bir zam, enflasyon karşısında alım gücünü korumak amacıyla büyük önem taşıyor. Hükümetin bu konuda alacağı karar, milyonlarca çalışanın hayatını doğrudan etkileyecek. Kulislerde konuşulan yüzde 15 oranındaki iyileştirme zammı, çalışanlar için önemli bir destek olabilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu konuda vereceği nihai karar ise merakla bekleniyor.

Kaynak: istiklal.com.tr