Arçelik AŞ'nin Türkiye de dahil olmak üzere var olduğu tüm coğrafyalardaki kurumsal markasının Beko olacağı duyurdu. Bu açıklamanın ardından “Arçelik Beko mu oluyor? Arçelik ve Beko aynı firma mı? Arçelik markasına ne olacak?” şeklinde soruların sayısı artmaya başladı. İşte Arçelik ve Beko’ya dair araştırılan soruların yanıtları…

Beko 3 Ay Ötelemeli 6 Taksit Kampanyası! | Türkiye Finans

ARÇELİK BEKO MU OLUYOR?

Arçelik'ten yeni duruma dair bir açıklama geldi. Arçelik, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklama ile kurumsal isim değişikliğini duyurdu. Bu yapılan açıklamanın ardından Arçelik A.Ş. ismi yerine Beko ismi kullanılacak. Yurt dışındaki Arçelik grubu markalar Beko çatısı altına toplanıyor.

Yapılan açıklamaya göre şirketin globalleşme stratejisi kapsamında Arçelik A.Ş.’nin Türkiye dahil olmak üzere tüm ülkelerdeki kurumsal markası “Beko” olarak değiştirildi. Yurt dışı bağlı ortakların kurumsal unvanları da “Beko” kurumsal markasını içerecek şekilde değiştirilecek.

ARÇELİK TÜRKİYE’DE HANGİ MARKAYI KULLANACAK?

Türkiye’de kurumsal marka ismi olarak Arçelik A.Ş. adı yerine “Beko” ismi kullanılacak. Ürünlerin marka isimlendirmelerinde ise herhangi bir değişiklik yapılmayacak. Arçelik, Beko, Grundig, Altus ve Leisure ürünleri Arçelik Pazarlama A.Ş. üzerinden faaliyetlerini sürdürmeye devam edecek.

BEKO HANGİ ÜLKELERDE FAALİYET GÖSTERİYOR?

Beko dünya çapında 57 ülkedeki iştirakleri ile 55 bin çalışanıyla faaliyet gösteriyor. Şirketin Türkiye, İngiltere, İtalya, Romanya, Slovakya, Polonya, Güney Afrika, Rusya, Pakistan, Hindistan, Bangladeş, Tayland ve Çin'de 45 üretim tesisi yer alıyor.

BEKO NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Türkiye'nin sanayileşmeye adı attığı zamanlarda yani 1950'li yıllarda, Koç Holding'in kurucusu Vehbi Koç, Türkiye'ye döviz kazandıracak bir ürün bulmak istiyordu. Koç, o yıllarda bir salça ve konserve fabrikası yatırımı için bu alanda tecrübe sahibi olan Bejerano ile ortaklık inşa etti. 1954 yılına gelindiğinde ise kurulan şirketin ismi, Bejerano'nun ve Koç'un ilk iki harflerinin birleşmesiyle Beko olmasına karar verildi. Ancak, şirket faaliyete geçemedi. İlerleyen yıllarda General Elektrik ampullerinin satış ve bayiliğini kurma imkanı ortaya doğdu ve konserve şirketinin ismi Beko Ticaret A.Ş. olarak değiştirildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ