Apple’ın sunduğu diğer yenilikler arasında "VisionOS 2", "iOS 18", AirPods ve Apple TV güncellemeleri, "WatchOS 11", "iPadOS 18" ve "macOS Sequoia" gibi güncellemeler de yer aldı. Ayrıca, geçen yıl duyurulan Apple Vision Pro başlığının Çin, Japonya, Singapur, Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya ve İngiltere gibi 8 ülkede piyasaya sürüleceği belirtildi.

Apple'ın Yapay Zeka Hamlesi: Apple Intelligence

Apple, uzun zamandır beklenen yapay zeka teknolojisi Apple Intelligence'ı da etkinlikte tanıttı. Bu sistemin, bağlam odaklı bildirimler gönderme, yapay zeka ile görüntü oluşturma ve uygulamalar arası görev gerçekleştirme gibi yetenekleri bulunuyor. Apple, kullanıcı verilerinin gizliliğini ön planda tutarak, Apple Silicon çipini kullanan özel sunucularda bulut tabanlı modellerle çalışacağını vurguladı.

ChatGPT Entegrasyonu ile Siri Daha Akıllı

Siri’ye getirilecek yeni özellikler arasında, ChatGPT ile entegrasyonun da bulunduğu belirtildi. Siri ile gerektiğinde sohbet robotu ChatGPT'ye erişilebilecek. Bu entegrasyonun yılın ilerleyen zamanlarında iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia'ya geleceği bildirildi. OpenAI CEO'su Sam Altman, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Bu yılın ilerleyen zamanlarında ChatGPT'yi cihazlarına entegre etmek için Apple ile ortaklık yapmaktan mutluyum. Gerçekten beğeneceğinizi düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Apple, "iOS 18" sürümü ile akıllı telefonlara ana ekran ve fotoğraf galerisi için özelleştirmeler ve gizlilik güncellemeleri gibi yeni özellikler getireceğini açıkladı. Kişisel bilgisayarlar için "macOS Sequoia" güncellemesiyle, iPhone telefonların bilgisayar üzerinde kullanılabileceği yansıtma özelliği tanıtıldı.

OpenAI, geçen ay ses, görüntü ve metin üzerinden gerçek zamanlı mantık yürütebilen yeni modeli "GPT-4o"yu tanıttı. Bu gelişme, Apple ve OpenAI işbirliğinin gelecekteki potansiyelini de ortaya koyuyor.

Apple'ın söz konusu yazılım güncellemelerini gelecek ay önizlemede kullanıma sunmadan önce, bugün geliştirici sürümlerini yayınlayacağı, yazılımın son sürümlerini ise sonbaharda herkesin kullanımına açacağı aktarıldı.

Kaynak: istiklal.com.tr