Apple, iPhone'ların işletim sistemi iOS'in yeni sürümü olan iOS 18'i tanıttı. Bu sürüm, iPhone tarihindeki en büyük güncellemelerden biri olarak tarihe  geçecek. Artık karanlık tema, uygulama logolarına da uygulanabilecek. Bu sayede kullanıcılar, uygulamaların logolarını koyu modda kullanabilecekler. Ayrıca, Denetim Merkezi uzun bir süredir beklenen tasarım değişikliğine uğrayacak. iOS 18 ile birlikte, yeni kontroller, medya oynatıcı ve renkler de kullanıcılara sunulacak.

Uygulamalar, Face ID gibi biyometrik tanımlama yönetmleriyle birlikte kilitlenebilecek ve daha güvenli bir deneyim sağlayacak. Bu koruma yöntemiyle arama ve Siri gibi yerlerden gelen bilgiler gizlenecek.

ÖNEMLİ BİR TASARIM DEĞİŞİKLİĞİ GEÇİRECEK

iOS 18 ile birlikte kullanıcılar, Mail uygulamasından gelen e-postaları kategorize etme imkanına sahip olacaklar. Bu kategoriler arasında öncelikli, reklam ve diğer mail türleri yer alacak. Fotoğraflar uygulaması da önemli bir tasarım değişikliği geçirecek. Artık üst kısımda fotoğrafların bulunduğu bir bölüm görülecek. Alt kısımda ise temaya göre düzenlenmiş fotoğraf kütüphanesi yer alacak.

Ayrıca, günlere göre ayırma gibi özellikler de eklenecek. Örneğin, yakın zamanda çekilen fotoğraflara özel bir bölüm olacak ve ekranı kaydırarak günleri değiştirerek fotoğraflara bakabileceksiniz.

Mesajlar alanında da bazı değişiklikler var. Artık kullanıcılar istedikleri emoji ile tepki verebilecekler. İleri tarihli mesajlar göndermek mümkün olacak. Ayrıca metinlere yeni efektler eklenecek ve uydu bağlantısıyla mesaj gönderip alma özelliği gelecek.

Kaynak: istiklal.com.tr