Ticaret Bakanlığı, Türkiye genelinde berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftada bir gün kapalı olacağını duyurdu. Bu uygulama, bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, sektör temsilcilerinin talepleri ve önerileri dikkate alınarak, 18 Ağustos 2022'de bu kararın alındığı hatırlatıldı. Açıklamada, kapalı olunacak günün her ilin sektörel yapısı, işletme profili ve tüketici ihtiyaçları göz önünde bulundurularak valilikler tarafından belirlendiği ve bu çalışmanın tamamlandığı belirtildi.

PAZAR GÜNÜ KAPALI OLACAK

1 Temmuz itibarıyla uygulamaya giren bu düzenleme kapsamında, berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftada bir gün kapalı olması gerekiyor. Belirlenen günlerde kapalı olmayan işletmeler hakkında ise idari yaptırım uygulanacağı ifade edildi.

Tsi H Qz Weu U Wx Dy9Q3 J4 Mpg

Ticaret Bakanlığı'nın açıklamasında, sektör temsilcilerinin taleplerinin titizlikle değerlendirildiği ve bu kapsamda ülke genelinde tüm berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olmasına karar verildiği vurgulandı. Uygulamanın yürürlüğe girmesiyle, işletmelerin belirlenen günlerde kapalı olup olmadıkları denetlenecek ve kurala uymayan işletmelere cezai işlem uygulanacak.

"BERBERLERİMİZİN YÜZDE 93'Ü HAFTA TATİLİNİN PAZAR GÜNÜ OLMASINI İSTEDİ"

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan İstanbul Berberler Odası Başkanı Şükrü Akyüz, İstanbul'da bulunan berberlerin pazar günleri kapalı olacağını söyledi.

Akyüz, kararın berberler adına sevindirici olduğunu belirterek "Aslında böyle bir uygulama vardı ancak Bakanlığın konuyla ilgili duyarlı davranmasıyla bu durum yasal zemine oturdu. Esnafımıza yaptığımız anket sonucunda berberlerimizin yüzde 93'ü hafta tatilinin pazar günü olmasını istedi." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA