Amasya’da bir et entegre tesisinde büyükbaş bir hayvana bıçak ve baltayla eziyet edildiğine dair görüntülerin sosyal medyada yayılması üzerine yetkililer harekete geçti. 

GÖRÜNTÜLER SOSYAL MEDYADA İNFİAL YARATTI

Suluova ilçesinde faaliyet gösteren Kral Et Entegre tesisinde yaşanan bu vahşetin görüntüleri sosyal medyada infial yaratınca, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri ve jandarma tesise baskın düzenledi. İncelemeler sonucunda İ.T., N.T., H.S., E.Ç. ve A.A. adlı şahıslar gözaltına alındı.

A W207091 03

VALİLİK AÇIKLADI: 5 KİŞİ GÖZALTINDA 

Amasya Valiliği, kamuoyuna yaptığı açıklamada, "17 Mayıs 2024 günü sosyal medya hesaplarında ve bazı basın yayın organlarında yayımlanan, ilimizde bir et entegre tesisinde büyükbaş hayvana eziyet edildiği iddiasını içeren görüntülerle ilgili olarak, Cumhuriyet Başsavcılığımızın talimatları doğrultusunda araştırmalar yapılmıştır. Olayı gerçekleştirdikleri belirlenen şüpheliler İ.T., N.T., H.S., E.Ç. ve A.A. yakalanmış olup haklarında adli tahkikat başlatılmıştır. Ayrıca, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ve Amasya Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğümüz tarafından ilgili mevzuatlar çerçevesinde işletme ve şüpheliler hakkında gerekli idari yaptırımlar uygulanmaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifadelerine yer verdi.

A W207091 05

"OLAYDAN ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ"

Tesisi işleten şirketin avukatı Mehmet Akif Aydın, yaptığı açıklamada, "Olaydan dolayı derin üzüntü duyuyoruz. Uzun yıllardır faaliyet gösteren bir işletmeyiz ve bugüne kadar böyle bir olayla karşılaşmadık. Bu üzücü olayın nasıl gerçekleştiğini ve geliştiğini açıklayacağız. Kimsenin yaşanmasını istemeyeceği bir olay" dedi.

A W207091 02

"HAYVANIN ZİNCİRİNDEN KURTULUP İŞÇİLERİN ÜZERİNE GELMESİYLE ANLIK BİR DURUM MEYDANA GELDİ"

Aydın, işletmede 5 ay önce de bir boğanın saldırısı sonucu bir işçinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, "3-4 ay önce burada bir iş kazası yaşandı ve bir hayvanın çarpması sonucu bir işçimiz hayatını kaybetti. Bu olayla ilgili hukuki süreç devam ediyor. Dün aile ile anlaşmayı tamamlamıştık, ancak bu son olay nedeniyle anlaşmayı bekletiyoruz. İşçilerimizin psikolojisi o olaydan dolayı da etkilenmiş durumda. Bu olayda da hayvanın zincirinden kurtulup işçilerin üzerine gelmesiyle anlık bir durum meydana geldi" şeklinde konuştu.

A W207091 03

İŞLETME HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILDI

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Amasya’da bir et entegre tesisinde büyükbaş hayvana kesici aletlerle eziyet eden kişiler ve işletme hakkında soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Katıldığı bir televizyon programında konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Yumaklı, “Hayvanlara eziyet etmenin hiçbir gerekçesi olamaz. Amasya’da olduğu belirlenen ve vicdanlara sığmayan hayvana eziyet videosu üzerine Bakanlığımızın ilgili birimleri derhal harekete geçmiştir. Söz konusu işletme hakkında gerekli idari yaptırım uygulanmaktadır” dedi.

GÖZALTINA ALINAN 5 KİŞİ TUTUKLANDI

Gelen son dakika bilgisine göre hayvana işkence görüntüleri üzerine gözaltına alınan 5 kişi tutuklandı.

Amasya Et Entegre Merkezi'nde skandal görüntüler! Hayvana baltayla vurup eklem yerlerini kestiler ile ilgili etiketler

Kaynak: İHA