Yatırımcıların altın piyasalarında yükselişin devam edip etmeyeceğini merak ediyor. Altın fiyatlarının gelecekteki seyri, küresel piyasalardaki gelişmeler ve jeopolitik olaylara bağlı olarak değişebilir.

Ons altın, yüzde 1'in üzerinde değer kazanarak 2.400 dolara yükseldi.

Altın fiyatlarını, Ortadoğu'da devam eden gerilimlerden kaynaklı güvenli liman talebi destekledi.

Gram altın fiyatları ise hem ons altın hem de Dolar/TL'deki gelişmelerden etkilendi.

Gram altın, 2.493 Türk Lirası civarında alıcı buldu. Çeyrek altın ise 4.109 Türk Lirası'ndan el değiştirdi.

Gümüş fiyatlarında da yükseliş hız kesmedi. Gümüş ons başına 29,23 dolar ile  Şubat 2021'den bu yana en yüksek seviyesini gördü.

BAYRAM SONRASI PİYASALARI NELER BEKLİYOR?

Para piyasaları uzmanı İslam Memiş ise konuyla ilgili şunları söyledi: "Bayram öncesi piyasalar gergin ve belirsiz bir trendde kapanış yaptı. Çünkü bugün açıklanacak ABD enflasyon verisi, yarın açıklanacak Euro Bölgesi faiz kararı ve İsrail-İran gerilimi belirsizliğini koruyor. Fiyatlarda bir şekilde yukarı gitme isteği var. “Gidecek yolumuz var” modunda bir izlenim bıraktı. Mesela; Bist100 endeksi 10 bin puan, altın 3 bin dolar, gümüş 38 dolar, Bitcoin 100 bin dolar gibi hedefler çok uzak görünmüyor. Tabi ki ara ara kâr satışları yaşanacak ancak tüm enstrümanların aynı anda yükselmesi teknik ve mantık olarak çok da doğru değil. En az birinin satıcılı olması gerek. O satışları da dolar karşısındaki varlıklarda bekliyorum. Altın, gümüş, euro gibi. Kar satışları tamamlandıktan sonra yön tekrar yukarı. Ondan sebep herkesin elindekinin kıymetini bilmeli.

DIŞ POLİTİKADAKİ GERGİNLİK PİYASAYI ETKİLEYEBİLİR

Üç günlük bayram tatilinde ABD verileri, Euro bölgesi faiz kararı ve İran-İsrail gerilimine odaklanacağım. Ramazan Bayramı müslümanlar için önemli bir bayram olduğundan Filistin veya Ortadoğu geneline yayacakları psikolojik harp beklenebilir. Masum sivil haşkın hedef alınması, İran-İsrail geriliminin zamanlaması manidar olur. Türkiye İsrail’e 54 ürünün ihtacatını kısıtlama kararı, İsrail’in misilleme cevabı Türkiye-ABD ilişkilerinde tansiyonu artıracak gibi görünüyor. Ticaret Bakanlığı, kararın Gazze’de ateşkes ilan edilene ve Gazze Şeridi’ne yeterli miktarda kesintisiz insani yardım akışına izin verilinceye kadar yürürlükte kalacağını duyurdu. Bayram sonrası dış politika tarafında yeni gerginlikler, Ortadoğu’da jeopolitik riskler olabilir. Piyasalara yansıması normal karşılanacaktır. Açıkta kalmamak en doğru karar. TL bazlı her şey yükselişini sürdürebilir ama dolar bazlı fırsat kollamalı."

Kaynak: Ekonomi Servisi