Almanya'nın önde gelen otomobil dergisi Auto Bild, "Türk Teslası Çok İyi" başlıklı yazısında, Türkiye’nin otomotiv alanındaki deneyimine atıf yaparak Türkiye'nin yıllarca farklı ülkelerin markalarını ürettiğini belirtti. Dergi, Türkiye’nin yerli ve milli aracı Togg’un Avrupa’ya açılmaya hazırlandığını vurguladı.

Togg T10X'e Tam Not

Auto Bild, Togg T10X ile gerçekleştirdiği test sürüşünde aracın iç ve dış tasarımına tam not verdi. Dergi, Togg'un 4,59 metre uzunluğundaki ve 1.515 litreye kadar hacimli bagajının seyahate uygun olduğunu ve koltuklarının çok konforlu olduğunu yazdı. Kokpit bölümünün çeşitli dijital araçlar sunduğuna dikkat çeken dergi, Togg’un dijital ekosistem fikirlerini dışa aktarmayı başarması halinde rakiplerini geride bırakabileceğini belirtti.

Fiyat-Performans Analizi

Auto Bild, fiyat-performans analizinde Togg’un aynı segmentteki araçlardan daha uygun fiyata sunulduğunu ifade etti. Dergi, Togg T10X modelini birçok yabancı marka otomobille kıyaslayarak, Türkiye'nin yerli otomobilinin güçlü yönlerine vurgu yaptı.

"30 Bine Yakın Togg Yollarda"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TRT Haber'de yaptığı açıklamada, "Tüm sektörü dönüştürmeye öncülük eden bir markanın doğuşuna şahitlik ediyoruz. Togg, 2025 yılının başında Almanya’ya adım atacak, Avrupa pazarına girmiş olacak" dedi. Bakan Kacır, yollardaki Togg sayısının 30 bine yaklaştığını ve Togg'un hem elektrikli araç sınıfında hem de SUV segmentinde pazar lideri olduğunu belirtti.

Togg’un Geleceği

Bakan Kacır, Türkiye’nin önümüzdeki dönemde önemli bir batarya üretim üssü haline geleceğini ve Togg’un otonom sürüş ile yapay zeka konusundaki kabiliyetlerini geliştirmeye devam edeceğini söyledi. Ayrıca, geçtiğimiz aylarda Las Vegas’ta tanıtılan ‘fastback’ modelinin de 2025 yılı başlarında pazara çıkmasının hedeflendiğini ekledi. Togg’un yazılım geliştirmeleri de sürüyor; son yeniliklerden biri de yüz tanıma teknolojisi oldu.

Togg T10X Pazar Lideri

ODMD verilerine göre, Togg T10X elektrikli otomobil markaları arasında yükselişini sürdürerek nisanda da pazar liderliğini devam ettirdi. Nisanda 3 bin 3 adet satılan Togg, en yakın rakibine 2 bin 264 adet fark attı. Togg'un elektrikli otomobil pazar payı yüzde 49,25 olarak kayıtlara geçti; bu da satılan her 2 elektrikli otomobilden 1'inin Togg T10X olduğu anlamına geliyor. Yılın ilk dört ayında Togg'un elektrikli satışlarındaki pazar payı 7 bin 148 satışla yüzde 35,29 olarak gerçekleşti.

Kaynak: istiklal.com.tr