Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Orta Doğu'daki durumu büyük bir endişeyle takip ettiklerini belirterek, hala Hamas'ın elinde 100’ün üzerinde esir bulunduğunu, İsrail'in şehirlerine füze atıldığını ve İsraillilerin güvende olmadığını dile getirdi. Ayrıca, Hamas'tan derhal tüm esirleri serbest bırakmasını ve uzun süreli ateşkesi kabul etmesini istediklerini ifade etti. Bu konuda Katar, Mısır ve ABD ile yakın temas halinde olduklarını ve bu ülkelere çabalarından dolayı teşekkür ettiğini belirtti.

Scholz, İsrail'in Gazze'deki Refah kampına yönelik saldırısını "trajik bir olay" olarak nitelendirerek, bu olayın siviller için yeterli koruma sağlanamadığını gösterdiğini dile getirdi. İsrail'i Refah'a yönelik büyük çaplı saldırı yapmaması için sürekli uyardıklarını ve sivillerin korunmasını sağlamak gerektiğini vurguladı.

İki devletli perspektifin mümkün olması gerektiğini vurgulayan Scholz, umudun önemli olduğunu ve Avrupa'da yaşanan tecrübenin Orta Doğu'ya da barışçıl bir gelecek sağlayabileceğini belirtti. Ayrıca, Ukrayna savaşıyla ilgili olarak da milyarlarca dolarlık ek finansman sağlamak istediklerini ve Ukrayna'nın savunmasını güçlendirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Son olarak, ABD, Fransa ve Almanya tarafından sağlanan silahların uluslararası hukuka uygun şekilde kullanılması gerektiğini vurgulayan Scholz, bu konuda işbirliğinin önemine değindi.

Kaynak: AA