Neue Wache anıt binası önünde üç Berlinli kadının düzenlediği etkinlikte, Unter den Linden Caddesi'nde Gazze'deki toplu katliama dikkat çekmek amacıyla yüzlerce çift çocuk ayakkabısı sergilendi.

Etkinlik kapsamında, yerel saatle 09.00'da başlayan isim okuma faaliyeti gece yarısına kadar devam etti. Çeşitli kişiler tarafından okunan isimler, Gazze'de hayatını kaybeden 15 binden fazla çocuğun anısına saygı gösterisi olarak gerçekleştirildi. Berlin'deki Müzik Yüksek Okulu Barenboim-Said Akademisi'nde görev yapan Yahudi asıllı profesör Michael Barenboim, bu etkinliği desteklediğini belirterek, çocukların isimlerini okuyarak onlara insanlıklarını geri vermenin önemini vurguladı.

Etkinliği düzenleyenlerden Nadja Vancouwenberghe, Almanya'daki sessizliği bozmak ve merhameti paylaşmak amacıyla bu etkinliği gerçekleştirdiklerini ifade etti. Almanya'da İsrail'e yönelik eleştirilerin tekdüze olduğunu ve medyanın olayları haber yapmadığını belirten Vancouwenberghe, insanların yaşananları bilmemesinin ve merhamet göstermemesinin endişe verici olduğunu söyledi. 

Etkinlikte yüzlerce çift ayakkabı sergilenerek, öldürülen çocukların isimleri okunurken, katılımcılar yaşanan trajedinin boyutlarını göstermeyi amaçladı. Vancouwenberghe, 15 bin çocuğun ölümüyle sonuçlanan bu katliamın ne kadar korkunç olduğunu ve bunun için kaç çift ayakkabı gerektiğini hayal etmenin bile zor olduğunu belirtti.

Kaynak: istiklal.com.tr