Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, "Eğer Avrupa Parlamentosu'ndan Çin için casusluk yapıldığı doğrulanırsa, bu Avrupa demokrasisine içeriden bir saldırıdır" dedi. Çin Dışişleri Bakanlığı ise bu iddiaların "aldatmaca" olduğunu ve Çin'i itibarsızlaştırmak amacıyla ortaya atıldığını savundu.

"HERKES BUNNU SORUMLULUĞUNU TAŞIR"

Nancy Faeser, casusluk iddialarının Avrupa demokrasisini hedef aldığını vurgulayarak, "Böyle bir çalışanı istihdam eden herkes de bunun sorumluluğunu taşır" şeklinde konuştu.

ALMANYA'YA SOĞUK SAVAŞ DÖNEMLİ CEVAP

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, basın toplantısında, Almanya'daki casusluk iddialarını reddetti ve Çin'in her zaman diğer ülkelerin içişlerine karışmama ilkesine bağlı kaldığını ifade etti. Wenbin, "Almanya'nın Çin'e yönelik bu tür siyasi söylemleri manipüle etmeyi bırakmasını umuyoruz" diyerek, Alman yetkililerin Soğuk Savaş zihniyetinden uzaklaşmasını umduklarını dile getirdi.

CASUSLUK YAPTIKLARI TESPİT EDİLDİ

Alman savcılar, tutuklanan üç Alman vatandaşının askeri amaçlarla kullanılabilecek hassas teknolojileri Çin'in gizli servisi MSS'ye ilettiklerinden şüphelenildiğini bildirdi. Savcıların açıklamasına göre, Herwig F., Ina F., ve Thomas R.'nin Haziran 2022'den önce Çin için casusluk yaptıkları tespit edildi.

Kaynak: AA