Azerbaycanlı yetkililer, Ermenistan askerlerinin silah yığdığını iddia etti. Aliyev, üç ülkenin Ermenistan'a silah yardımı yaptığını açıklayarak detayları paylaştı.

İlham Aliyev, Bakü'deki ADA Üniversitesi'nde düzenlenen "COP29 ve Azerbaycan için Yeşil Vizyon" başlıklı uluslararası forumda konuşma yaptı. Barış anlaşması müzakerelerine değinen Aliyev, barış anlaşmasının imzalanmasına çok yakın olduklarını belirtti. Ayrıca Nahçıvan'ı Azerbaycan'ın batı illeriyle birleştirecek güzergahın önemine vurgu yaparak Ermenistan'ın bu bağlantıyı engellediğini ifade etti.

Aliyev, Ermenistan'ın yeni silahlar aldığını ve bu silahlarla bölgede güvenliği tehdit ettiğini söyledi. Fransa, Hindistan ve Yunanistan'ın Ermenistan'ı silahlandırdığını açıkça belirterek bu duruma karşı ciddi önlemler alacaklarını vurguladı.

Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine de değinen Aliyev, bu birliğin bölgesel güvenlik ve istikrar için önemli olduğunu belirtti. Türkiye ile Ermenistan arasındaki yakınlaşma ve Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki normalleşmenin paralel yürütülmesi gerektiğini ifade etti ve Türkiye'nin tutumunun bu yönde olduğunu söyledi.

Kaynak: AA