Başkanlık tarafından yapılan açıklamada, 14 Haziran'da Ağrı Dağı'na tırmanış yapan İranlı bir dağcının düşerek hayatını kaybettiği bilgisinin alındığı belirtildi.

“KAZAZEDENİN NAAŞI DAĞDAN İNDİRİLEREK SAĞLIK EKİPLERİNE TESLİM EDİLDİ"

Bu bilgi üzerine 25 dağcı olay yerine sevk edildi ve zorlu arazi şartlarında yapılan çalışmalar sonucunda cenazeye ulaşıldı. AFAD açıklamasında, "Dik ve engebeli arazide 3 farklı noktada kurtarma istasyonları kuruldu. Kazazedenin naaşı, önce 4 bin 300 metre rakımdaki güvenli bölgeye taşındı, ardından saat 17.05 itibarıyla dağdan indirilerek sağlık ekiplerine teslim edildi" ifadeleri yer aldı.

NE OLMUŞTU?

İran'dan Ağrı'ya gelen 3 dağcı, 13 Haziran'da Ağrı Dağı'na tırmanışa geçti. 5 bin 137 metre yüksekliğindeki zirveye ulaşan dağcılar, daha sonra dönüşe geçti. 14 Haziran sabahı 4 bin 600 metreye inildiğinde, dağcılardan Ekber Helili, iddiaya göre kayarak düştü. 4 bin 200 metreye kadar sürüklenen Helili hayatını kaybetti. Yanındaki arkadaşlarının ihbarı üzerine jandarma, AFAD ve UMKE ekipleri, Ekber Helili’nin cenazesini almak için çalışma başlattı.

Kaynak: AA