31 Mart'ta yapılacak yerel seçim için geri sayım sürerken sonucu en çok merak edilen şehirlerden olan Hatay'da önemli bir gelişme yaşandı.  Adalet Partisi Hatay büyükşehir Belediye Başkan adayı Orhan Dede geri çekilerek Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ı destekleme kararı aldı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Aydın Günaydın, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Adalet Partisi Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Orhan Dede'nin katıldığı toplantı ile alınan karar kamuoy ile paylaşıldı. 

1Gt

PARTİ YÖNETİMİNİN ORTAK KARARIYLA LÜTFÜ SAVAŞ'A DESTEK KARARI

Suriyeli sığınmacılarla ilgili partilerinin kaygılarını anlatan Günaydın, “Lütfü Savaş’ın tecrübesi, bilgisi ve Hatay'ın problemlerini bilerek Hatay'ın yeniden inşasında büyük görev alacağını görüyor, kendisine seçimlerde başarılar diliyoruz.” diye konuştu.

Toplantıda konuşan Adalet Partisi Genel Başkan yardımcımız Aydın Günaydın şunları söyledi; “Deprem şehitlerimizi rahmetle anıp kederli ailelerine baş sağlığı diliyorum. Yaralı kardeşlerimize Allah’tan acil şifalar diliyorum. Memleketimizin bu durumunu tüm dünya üzülerek takip etti. Özellikle 10 vilayetimizde asrın felaketi olarak artık yaralarının sarılma zamanının geldiğini görmüş bulunmaktayız. Şu anda ülkemiz yerel bir seçime girmekte.  Bu yerel seçime giderken Partimizde yerel seçime girmeye hak kazanmıştır. Adayımız da vardı, çeşitli illerde, diğer illerimizde, büyükşehirlerimizde, ilçe belediye başkan adaylarımız vardı, ilçelerimizde vardı ve seçimlere biz katılıyorduk. Ancak Hatay’ın partimiz olarak çok hassas bir yapısı olduğunu gözlemledik. Parti yönetimi, Merkez Yönetim Kurulu, Genel İdare Kurulumuz ve Genel Başkanımız ortak görüşüyle Hatay'da Büyükşehir Belediye Başkan adayımızı, arı gibi sahada çalışan, Hatay’ın tüm problemlerini bilen, Hatayla ilgili ilerde yapılacak bütün projeleri a'dan z'ye bilen Lütfü Savaş beyin lehine çekme kararı almış bulunmaktayız. Olay bu.

Şimdi bunun yanında deprem felaketine ardında sadece depremzedeler için değil daha pek çok farklı konu için kaygı duymaya başladık. Deprem bölgesindeki can ve mal güvenliğine, diğer uçta yükselen bölücü ırkçı hareketlere, gençlerimizin ara verilen eğitimden, salgın hastalık tehlikesine yüzlerce çok önemli başlıklar var. Bunların arasında bir de Hatay deprem göçüne bağlı olarak demografik yapının tamamen değişmesiyle ilgili büyük endişelerimiz var. Hatta Büyükşehir Belediye Başkanımız Lütfü Savaş,Hatay'ın demografik yapısını değişmesi endişesini özellikle depremin ardından sık sık gündeme getirmiştir. Sayın Savaş, çok büyük Suriyeli sığınmacı göçü alan Hatay'ı bekleyen tehlikeyi önceden görmüştür. Atatürk'ün “Hatay benim şahsi meselemdir. 40 asırlık Türk yurdu düşman elinde kalamaz.” politikası Başkanımızın rehberi olmuştur. Derin tarihi geçmişinde olduğu gibi bugün de Hatay, Doğu Akdeniz jeopolitik Ortadoğu siyasetinin belirleyici unsurlarından biridir. En kritik bölge olarak tarihte olduğu gibi Hatay göze çarpmaktadır. Hatay'ın Türkiye’den, hukuktan koparılmasının mümkün olmadığını görenler fiilen Hatay'ı teorize ederek, sığınmacı göçüyle istikrarsızlaştırarak, bunu başarmanın niyetinde olduğunu görmekteyiz.

3 Min

“ORHAN DEDE'Yİ ADAYLIKTAN ÇEKME KARARI ALDIK”

Deprem sonrası halkın imkansızlıklar nedeniyle göç etmesi, bölgenin demografik yapısının değişmesi Türkiye için gerçek bir beka meselesidir. Hatay'ın demografik yapısının tamamen değişmesine karşı Lütfü Savaş, soyadına uygun olarak savaş vermektedir. Buna karşı hepimiz bilinçli olmalıyız. Atatürkçü, Türk milliyetçisi bir başkanın Hatay şehrimize yeniden Büyükşehir Belediye Başkanı olması için Lütfü Savaş lehine Büyükşehir Belediye Başkan adayımız sayın Orhan Dede'yi adaylıktan çekme kararı aldık. Adalet Partisi olarak Hatay’ı bekleyen tehlikeleri bilen, bu konuda defalarca devleti uyaran, yıllardır Hataylıları bir ve bütün tutan Sayın Lütfü Savaş'ın tecrübesi, bilgisi Hatay’ın problemlerini bilerek, Hatay’ın yeniden inşasında büyük görev alacağını biliyor, güveniyor ve görüyor, kendisine seçimlerde başarılar diliyoruz. Tüm deprem şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet ailelerine sabırlar diliyoruz.

Swecmin

LÜTFÜ SAVAŞ: ÇOK DEĞERLİ BİR KARAR

Adalet Partisi yönetimine teşekkür eden HBB Başkanı Lütfü Savaş alınan kararın çok kıymetli olduğunu belirti.

Hatay’da yangın, pandemi ve depremlerden dolayı zorlu süreçlerden geçtiklerini hatırlatan Başkan Savaş konuşmasında şunları söyledi, “Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Aydın Günaydın’a çok teşekkür ediyorum. Tabi ki sadece sayın Aydın Günaydın'a değil, sayın Genel Başkanlarına, yetkili bütün kurumlarına, sayın Genel Başkan yardımcımıza, Hatay’daki yetkili kurumlarına ve sayın Orhan Dede'ye çok teşekkür ediyorum. Çünkü gerçekten de bu son 4 yılda Hatay’da yangınlarla başlayıp, pandemi ile devam eden ve daha sonra da yaklaşık 14 ay önceki çok büyük felaketle sonuçlanan ve onun komplikasyonlarla 14 aydır boğuştuğumuz bir süreç yaşıyoruz. Bu süreç içerisinde kendi çıkarttıkları adayı Hatay'ın özel konumu, Hatay'ın gelmiş olduğu durumu görerek bizim lehimize çekilmeleri gerçekten de hem ülkemiz açısından hem şehrimiz açısından hem de partimiz açısından çok değerli bir karardır. Ben gerçekten de Adalet Partisi ailesine bu düşüncelerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.

Svsss

ORHAN DEDE: HAYIRLI OLSUN

Adaylıktan geri çekilen Orhan Dede ise “Bizler Adalet Partisi olarak Hatay’ımızın var olan coğrafik yapısından dolayı ve Lütfü başkanımızın sunmuş olduğu, özellikle Hatay halkına sunmuş olduğu hizmetlerden dolayı gerçekten memnunuz. Dolayısıyla kendi başkanlarımızla istişare ederek bunun olması gerektiğini ve desteklememiz gerektiği kanaatine vardık hayırlı uğurlu olsun diyorum” şeklinde konuştu

HAKAN TİRYAKİ: HATAY'DA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINI YENİDEN ALACAĞIZ

Adalet Partisi Hatay İl Başkanı Hakan Tiryaki ise şunları söyledi, “Çok değerli Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı, çok değerli Büyükşehir Belediye başkanım, çok değerli Adalet Partisi geçmiş dönem il başkanı şimdi Büyükşehir Belediye Başkan adayım, sayın vekilim, bugün Adalet Partisi sağ politikaları içerisinde en köklü partilerden biridir. Sağın içerisinde Milliyetçi Hareket Partisi'nin de AK Parti'nin de içerisindeki birçok örgütte ve teşkilatı Adalet Partisi'nden kopmuştur. Bugün Hatay'ın birlikteliği ve beraberliği için bizlerle beraber yürüyecekleri yoldan dolayı tüm teşkilata, Genel Başkanına, parti meclis üyelerine ve çok sevgili adayımıza teşekkür ediyorum, iyi ki varlar diyorum. İnşallah bu işin sonunda hep beraber Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Hatay'da Büyükşehir Belediye Başkanlığını yeniden alacağız. Onlara sizlerin nezdinde teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur ise “Hatay Ulu Önder Atatürk’ün bize emanet ettiği bir il. Hatay'daki kardeşlik, Hatay’daki birlik ve beraberlik çok önemlidir. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Lütfü Savaş, 10 yıldır bize bu birlik beraberliği, kardeşliği bu hizmetleri yapmaya çalıştı. Bunu gören sayın Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcımız, Sayın Büyükşehir Belediye Başkan adayı Orhan Dede’ye ben teşekkür ediyorum. Bize bir güç katmışlardır. Adalet Partisi biliyorsunuz Türkiye’nin en köklü partilerinden bir tanesidir. Ben tekrar bu hassasiyetlerinden dolayı hem kendi şahsım adına hem partim adına teşekkür ediyorum.” Dedi.

SAVAŞ: HUKUK ÖNÜNDE HAKKIMIZI ARAYACAĞIZ

Başkan Savaş gazetecilerin sorularını yanıtlarken, bir gazetecinin TİP adayı Gökhan Zan’la ilgili tartışmaları hatırlatması üzerine, “Memlekette o kadar sorun var. Ekonomik sorunlar var. Hatay'da barınma, eğitim, işsizlik sorunları var. Tüm Türkiye’de enflasyon sorunu var. Biz, ülkemizin ve Hatay’ın sorunlarıyla ilgileniyoruz sadece.

Sadece ve sadece Hatay’ın gelmiş olduğu pozisyon ve sonraki durumuyla ilgileniyoruz.

Bizim dışımızdaki olan olaylar bizi çok ilgilendirmiyor ama şahsım ve belediyemizle ilgili iftiraları hukukçu arkadaşlarımız inceliyor. Hukuki çerçevede hazırlıkları yapıyoruz. Hukuk önünde hakkımızı arayacağız.” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi