Amerikan Politico sitesinde yayımlanan habere göre, 90'dan fazla avukat, Biden yönetimine, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'deki saldırılarının ABD yasalarını ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini bildiren bir tebligat gönderdi.

Biden yönetimi içinden ve dışından avukatların imzaladığı bu tebligat, ABD'nin İsrail'e yönelik politikalarına artan muhalefetin bir işareti olarak değerlendiriliyor. Tebligatta, İsrail'in Gazze'de ayrım gözetmeden gerçekleştirdiği bombalamalar ve buna bağlı olarak yaşanan yüksek sivil kayıplar, yardım konvoylarına yapılan saldırılar, okulların ve hastanelerin bombalanması gibi ihlaller vurgulandı.

Tebligatta, ayrıca Biden destekçilerinin çoğunun İsrail'e silah ambargosu uygulanmasını desteklediğini gösteren anketlere atıfta bulunularak, "Yasa açıktır ve ABD, Gazze'deki askeri saldırılar sona erene kadar İsrail'e silah sevkiyatını kesmelidir" ifadeleri yer aldı.

Tebligatta ayrıca, İsrail ordusunda görev yapan ABD vatandaşlarının Amerikan yasaları uyarınca savaş suçu işlemiş olup olmadıklarının araştırılması için Adalet Bakanlığına çağrıda bulunuldu. İmzacı bir Adalet Bakanlığı çalışanı, "Bu, ABD hükümetinin kendi yasalarını ve politikasını ihlal ettiği bir an" şeklinde konuştu.

Beyaz Saray ve Adalet Bakanlığı ise konuya ilişkin henüz bir açıklama yapmadı.

Tebligat, Kongre'nin İsrail'e 26,3 milyar dolarlık ek yardımı onaylamasından sadece birkaç hafta sonra geldi. Ayrıca, Beyaz Saray'ın İsrail'in Washington'dan aldığı silahlarla ilgili eylemlerinin ABD veya uluslararası yasalara uygun olduğunu kanıtlamak için 8 Mayıs'a kadar süresi olduğu bir dönemde gündeme gelmesi bakımından da önemli olarak görülüyor.

Geçen hafta, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'a, iç yazışmalarda, İsrail'e sağlanan silahların uluslararası hukuka uygun kullanıldığına ilişkin güvencelerin güvenilirliğinden şüphe duyulduğuna dair görüşler iletilmişti. Şubat ayında ise, ABD'de ve yurt dışında 800'den fazla Amerikalı yetkili, Biden yönetiminin İsrail'in Gazze'ye saldırılarına verdiği desteğe muhalefet eden açık bir mektup yazmıştı.

Kaynak: AA