Amerikan Washington Post gazetesinin Ukraynalı kıdemli askeri yetkililere ve gizli yazışmalara dayandırdığı bir haberde, ABD yapımı bazı silahların Ukrayna'da zaman içinde işlevsiz hale geldiği belirtildi.

Rusya'nın sahip olduğu elektronik savaş kabiliyetleri ve sinyal karıştırıcı teknolojisiyle Amerikan yapımı GPS güdümlü silah ve mühimmatın etkili kullanımını azalttığı ifade edildi. Bu durumu tespit eden Ukrayna'daki askeri yetkililerin Amerikan yapımı silah ve mühimmatların kullanımını durdurduğu ve yerine daha yeni ve etkili silahlar talep ettiği belirtildi.

Haberde, GPS güdümlü Excalibur top mermilerinin, Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemi (HIMARS) ve uçaklardan ateşlenen Müşterek Doğrudan Saldırı Mühimmatı (JDAM) roketlerinin, Rus sinyal karıştırıcıları tarafından rotadan çıkarılabildikleri ve hedefi vurma oranlarının ciddi şekilde azaldığı vurgulandı.

Ukrayna ordusunun raporlarına göre, Excalibur top mermilerinin hedefi vurma oranının zaman içinde yüzde 50'den yüzde 10'un altına düştüğü belirtildi. Benzer şekilde HIMARS ve JDAM güdümlü roketlerinin hedefi vurma oranlarının da zaman içinde kayda değer şekilde azaldığı ifade edildi.

Bunun üzerine Ukraynalı askeri yetkililerin ABD'ye durumu bildirip yeni teknolojiye sahip güdümlü silah ve mühimmat talep ettikleri belirtildi. ABD Kongresi'nin de Ukrayna'ya 61 milyar dolarlık askeri yardımı içeren bir savunma yardımı paketini onayladığı ve Pentagon'un Kiev'e yeni savunma destekleri göndermeye başladığı ifade edildi.

Kaynak: AA