Mecliste yapılan oylamada, tasarı 58'e karşı 360 oyla kabul edildi. Tasarıya göre, ByteDance şirketinin TikTok'u elden çıkarması için 6 aydan 1 yıla kadar süresi bulunuyor. Ayrıca, ABD Başkanı Joe Biden'ın satış konusunda ilerleme kaydedilmesi durumunda satış süresinin 90 gün daha uzatılabileceği belirtildi.

Tasarı, Senato'daki oylamanın ardından Biden'ın onayına sunulacak. Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Michael McCaul, oylamanın ardından yaptığı açıklamada, bu tasarının Amerikalıları TikTok uygulamasındaki Çin propagandasının olumsuz etkilerinden koruduğunu ifade etti. TikTok'un Amerikalıların ifade özgürlüğünü tehlikeye attığını belirten McCaul, bu uygulamanın Amerikalıların telefonlarında bir casus balonu olduğunu dile getirdi.

Öte yandan, TikTok tarafından yapılan açıklamada, yasa tasarısının 170 milyon Amerikalının ifade özgürlüğünü tehlikeye attığı, 7 milyon işletmeye zarar vereceği ve ABD ekonomisine yılda 24 milyar dolar katkıda bulunan bir platformu kapatmayı öngördüğü ifade edilerek tasarının talihsiz bir durum olduğu vurgulandı.

Geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada Biden, yasayı geçiren Meclis'e destek vererek, "Eğer yasayı geçirirlerse, onaylayacağım" demişti.

Kaynak: İHA