Austin, görüşmede iletişim hatlarının açık tutulmasının önemini vurgulayarak, çatışmaların daha geniş bir alana yayılması durumunda kazanan olmayacağına dikkat çekti.

Pentagon Sözcüsü Patrick Ryder, günlük basın toplantısında bu telefon görüşmesi hakkında bilgi verirken, Austin'in Rus mevkidaşını özellikle iletişim hatlarının açık tutulması gerekliliği konusunda ikna etmeye çalıştığını belirtti. Ryder, Austin'in bu tarz bir görüşme yapmasının son olarak eski Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Mart 2023'te gerçekleştiğini ifade etti.

İsrail-Lübnan sınırındaki gerilim konusunda ise Ryder, ABD'nin bölgesel bir çatışmadan kaçındığını ve diplomatik çözüm yollarını tercih ettiğini vurguladı. Sınırda yaşanan gerilimin daha geniş bir çatışmaya dönüşme riskine işaret eden Ryder, bu durumun kimseye fayda sağlamayacağını dile getirdi.

Son olarak Ryder, Gazze'ye yapılan insani yardımların deniz yoluyla ulaştırılmasında kullanılan yüzer iskele hakkında da bilgi verdi. İskele üzerinden 17 Mayıs'tan bu yana 6 bin 800 ton yardım yapıldığını belirten Ryder, yapılan harcamalar ve iskelenin yaşadığı teknik sorunlar hakkında da açıklamalarda bulundu.

Kaynak: AA