ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Senato'daki protestoların ardından Temsilciler Meclisi'nde de Filistin destekçileri tarafından protesto edildi. Blinken'in Temsilciler Meclisi Tahsisatlar Komitesi'nin Dış Operasyonlar ve İlgili Programlar Alt Komitesi önündeki konuşması sırasında bir gösterici ayağa kalkarak protesto düzenledi.

PROTESTOCUNUN TEPKİSİ: BENİ DEĞİL, BLİNKEN’İ TUTUKLAMANIZ GEREKİYOR

Protestocu, Blinken'in konuşması sırasında ayağa kalkarak, "Demokrasimizin yalanları, açgözlülüğü ve ikiyüzlülüğü ifşa oldu. Hepimizin özgürlüğü için Filistin’e özgürlük” diye bağırdı. Güvenlik görevlileri tarafından hızla gözaltına alınan gösterici, "Hepimizin özgürlüğü için Filistin’e özgürlük! Tüm özgürlük mücadeleleri birbiriyle bağlantılıdır. Beni değil, Blinken’i tutuklamanız gerekiyor" diyerek tepkisini sürdürdü. Blinken, konuşmasına devam etmek için göstericinin salondan çıkarılmasını bekledi.

DÜN DE SENATO'DA PROTESTO EDİLMİŞTİ

Bir gün önce Senato Dış İlişkiler Komitesi'nde ifade veren Blinken, Filistin destekçisi bir grup tarafından protesto edilmişti. Göstericiler, ellerini İsrail tarafından öldürülen Filistinlilerin kanlarını temsilen kırmızıya boyayarak, Blinken'a "savaş suçlusu", "soykırım bakanı", "eli kanlı kasap" ve "40 bin Filistinlinin kanı onun ellerinde" şeklinde bağırmışlardı. Blinken, bu protestolar sırasında da konuşmasına devam edebilmek için göstericilerin salondan çıkarılmasını beklemişti.

Blinken'in ardı ardına gelen protestolarla karşılaşması, ABD'nin Ortadoğu politikalarına yönelik tepkilerin artmaya devam ettiğini göstermektedir.

Kaynak: İHA