ABD'de yayın yapan "Axios" haber sitesinin, ismi açıklanmayan iki İsrailli yetkiliye dayandırdığı habere göre, ABD, geçen hafta İsrail’e gönderilmesi planlanan bir mühimmat sevkiyatını durdurdu. Bu durdurmanın, Gazze’ye yönelik saldırıların başladığı 7 Ekim'den bu yana ilk defa yaşandığı belirtiliyor. Habere göre, bu gelişme Tel Aviv yönetiminde ciddi endişe yarattı.

Aynı haberde, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında Refah'a yönelik olası kara saldırısı konusunda "sert bir görüşme" yapıldığı da bildirildi. Batılı yetkililer, bu tür bir saldırının daha fazla sivil ölümüne ve insani krizin derinleşmesine yol açabileceği konusunda uyarılar yapmıştı. Buna rağmen, Netanyahu, 1,5 milyon kişinin sığındığı Refah kentine saldırının gerçekleştirileceğini duyurdu.

Öte yandan, ABD Kongresi'nde Demokrat Partili 88 üye, İsrail'in Filistinli sivillere yönelik insani yardımları kasıtlı olarak engellediğine dair güçlü iddiaların bulunduğunu belirterek, Başkan Joe Biden'a ABD yasalarına göre İsrail'e yapılan yardımları yeniden gözden geçirmesi çağrısında bulundu.

Kaynak: AA