BİDEN İMZAYI ATTI

Beyaz Saray'daki bir basın toplantısında Biden, Kongre'nin her iki kanadında da onaylanarak kendisine sunulan paketi hızla imzaladığını belirtti. Biden, Ukrayna'ya askeri yardımların hızla gönderileceğini ve bu yardımların Amerikan savunma sanayisini de desteklediğini söyledi. Ukrayna'ya sağlanacak olan yardımlar arasında hava savunma mühimmatları ve zırhlı araçlar da yer alıyor.

İSRAİL'E 26 MİLYAR DOLARLIK YARDIM

İsrail'e yönelik 26 milyar dolarlık askeri yardımın Tel Aviv'in kendini İran gibi potansiyel tehditlere karşı savunmasına yardımcı olacağını söyleyen Biden, bu yardımların İsrail'in azalan silah stoklarını yenileyeceğini belirtti. İsrail'e sağlanan bu destek, Gazze'deki son çatışmalarda binlerce Filistinli sivilin öldürülmesi nedeniyle tartışmalı bir konu haline geldi.

HÜKÜMETE RUSYA YETKİSİ

Paket, ayrıca, savaş bölgelerine insani yardım için 9 milyar doları Gazze dahil olmak üzere çeşitli alanlara ayırıyor. Senato'dan 78 "evet" ve 18 "hayır" oyu ile geçen paket, Rusya'ya ait varlıkların dondurulması ve bu varlıkların Ukrayna'ya yardım için kullanılması konusunda da hükümete yetki veriyor.

Bu yeni dış yardım paketi, Amerika'nın Ukrayna'ya ve İsrail'e olan taahhüdünü güçlendirirken, Hint-Pasifik bölgesindeki güvenlik dengesine de katkı sağlıyor.

Kaynak: AA