New York Times (NYT) gazetesi, İsrail'deki Sde Teima adlı askeri gözaltı merkezinde binlerce Filistinlinin alıkonulduğu ve insanlık dışı muamelelere maruz kaldığını belgeleyen bir haber yayımladı. Patrick Kingsley ve Bilal Shbair'in hazırladığı haberde, İsrail ordusunun Gazzelilere yönelik işkenceyi de içeren sorgulama yöntemleri kullandığı iddia edildi.

ASKERİ ÜS TUTUKLULARLA DOLU

Haberde, "İsrail'in Gazze'yi işgal etmesinden bu yana Sde Teima askeri üssü, suçlama veya yasal temsilci hakkı olmaksızın gözleri bağlı ve elleri kelepçeli tutuklularla doldu." ifadesine yer verildi. İsrailli askerlerin, gözaltı merkezinde yasalar çerçevesinde davrandıklarını iddia etmelerine rağmen, hem gözaltı merkezinden çıkan Filistinlilerin hem de insan hakları örgütlerinin açıklamaları, bu iddiaları yalanladı.

3 AYLIK SORGULAMA

Yaklaşık 4 bin Filistinlinin bulunduğu üste, her bir kişinin suçlama olmadan yürütülen sorgulama sürecinin yaklaşık 3 ay sürdüğü belirtildi. Bu süre zarfında tutukluların çeşitli işkencelere maruz kaldığı vurgulandı. Son 6 ayda en az 35 tutuklunun hayatını kaybettiği ve isminin açıklanmasını istemeyen yetkililere göre bazı tutukluların üsten ayrıldıktan kısa süre sonra hayatını kaybettiği kaydedildi.

“AŞAĞILAYICI MUAMELEYE MARUZ KALDIK”

Haberde, gözaltı merkezindeki zorlu günlerini anlatan Muhammed el-Kurdi, "32 gün tutuklu kaldım ama 32 yıl gibi geldi." dedi. Bir başka tutuklu, Younis al-Hamlawi, İsrailli askerlerce gözaltına alındığını ve sorgulama sırasında sürekli aşağılayıcı muamelelere maruz kaldığını aktardı. Al-Hamlawi, bir askerin uyguladığı dayanılmaz işkence sonucu vücudunun ciddi şekilde kanadığını ve elektrikli tellerle kaplı bir sandalyeye oturtulduğunu anlattı.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER RAPORUNA TIF YAPILDI

NYT'nin haberinde, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansının (UNRWA) hazırladığı bir rapora da atıf yapıldı. Raporda, İsrailli askerlerin bazı Filistinli tutukluları çok sıcak metal bir çubuğa zorla oturttuğu ve bazı tutukluların bu işkence sonrasında hayatını kaybettiği iddiasına yer verildi.

HERGÜN YÜKSEK SESLİ MÜZİK  İŞKENCESİ

Fadi Bakr isimli hukuk öğrencisi de gözaltına alındığı ilk anda yaşadıklarını, "Askerler bana, ya şimdi itiraf et ya da seni vuracağım diye bağırıyorlardı." diyerek anlattı. İlk sorgulamasının 4 gün sürdüğünü belirten Bakr, "Disko odası" denen bir sorgulama odasında her gün saatlerce yüksek sesli müziğe maruz kaldığını ve iç çamaşırıyla sorgulandığını söyledi.

18 SAAT ELLERİ KELEPÇELİ SABİT TUTULUYOR

Röportaj yapılan Gazzeli tutukluların anlattıkları örtüşüyordu. Tutukluların etrafı açık bir alanda gözleri bağlı olarak günde 18 saate kadar elleri kelepçeli şekilde oturtulduğu, günde en fazla 2 saat ayakta kalmalarına izin verildiği belirtildi. Ayrıca, tutuklulara verilen yemeklerin yetersiz olduğu ve ortalama 20 kilogram zayıfladıkları bilgisine yer verildi.

İsrail ordusu, Filistinli tutuklulara yasalar çerçevesinde davrandıklarını iddia etse de, NYT'nin yaptığı röportajlar ve raporlar, bu iddiaların doğruluğunu sorgulatıyor. Haberde belirtilen işkence ve insan hakları ihlalleri, uluslararası toplumun dikkatini Sde Teima askeri gözaltı merkezine çevirdi.

Kaynak: AA