Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Başsözcüsü Peter Stano, Brüksel'deki AB Komisyonu'nda Türk gazetecilerle bir araya geldi. Gazetecileri Türk bayraklı tişörtü ile karşılayan Stano, Türkçe selamlayarak Türkiye'yi çok sevdiğini söyledi.

AB-Türkiye ilişkileriyle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Stano, AB'nin Türkiye'nin öneminin farkında olduğunu ifade etti. "Türkiye'nin Avrupa'ya ihtiyacı var, Avrupa'nın da Türkiye'ye ihtiyacı var. Çünkü birlikte daha güçlüyüz." diyen Stano, ancak AB'nin yaklaşımının prensip ve değerler çerçevesinde olduğunu ve bunlar olmazsa ilerlenemeyeceğini söyledi.

Stano, üyelik müzakerelerinin donmuş durumda olmasıyla ilgili, "Hiçbir yere varamadığımızı görmek benim de yüreğimi acıtıyor çünkü Türkiye sadece kendisi için değil, sadece bölge için değil, AB için de önemli bir ülke." diye konuştu.

AB'nin Türkiye ile iş birliği yapmak istediğini ancak bunun ilkeler çerçevesinde olması gerektiğini kaydeden Stano, Kıbrıs meselesinin bir engel oluşturduğunu söyledi. Türkiye'nin AB yaptırımlarını uygulamasının Rusya'yı olumsuz etkileyeceğini belirten Stano, bu durumun Türkiye'nin adaylığını samimi bir şekilde ifade ettiğinin nihai kanıtı olabileceğini belirtti.

Kaynak: istiklal.com.tr