AB Komisyonu'nun açıklamasına göre, TikTok'un çocukların korunması, şeffaf reklamcılık, araştırmacılar için veri erişimi ve platformun bağımlılık yaratan tasarımı ile zararlı içeriğin riskleri gibi konularda DSA'nın kurallarını ihlal edip etmediği değerlendirilecek.

Resmi soruşturma, TikTok'un Eylül 2023'te Komisyon'a sunduğu rapor ve bilgi taleplerine verdiği cevapların ardından yürütülen ön soruşturmanın sonucunda başlatıldı.

Komisyonun açıklamasında, TikTok'un reşit olmayan kişilerin uygunsuz içeriğe erişimini engellemek için kullandığı yaş doğrulama sistemi gibi önlemlerin yeterli, uygun ve etkili olup olmadığına dair şüpheler olduğu belirtildi. Soruşturma aynı zamanda platformun reşit olmayanlar için gizlilik ve güvenlik önlemleri alıp almadığını da inceleyecek.

Ayrıca, TikTok'un bağımlılık yapıcı tasarımının olumsuz etkileri, reklamların DSA'ya uygunluğu ve platformdaki verilere araştırmacıların erişim sağlanması gibi konular da soruşturmanın odak noktaları arasında yer alacak.

AB'nin Ağustos 2023'te yürürlüğe giren yasası, büyük dijital platformlara katı kurallar getirmişti. Bu kurallara uymayan dijital platformlar AB'nin belirlediği yüksek miktarda para cezalarına çarptırılabileceği gibi, ihlallerin tekrarı durumunda AB'deki faaliyetlerine son verilebiliyor.